Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 grudnia 2012

Prezydent uczcił pamięć Gabriela Narutowicza

  |   Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Msza święta w intencji Prezydenta Gabriela Narutowicza odprawiona Kaplicy w Pałacu Prezydenckim Prezydent złożył kwiaty na grobie Gabriela Narutowicza w podziemiach Archikatedry Św. Jana Prezydent złożył kwiaty na grobie Gabriela Narutowicza w podziemiach Archikatedry Św. Jana

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział we mszy świętej w intencji Gabriela Narutowicza, odprawionej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego z okazji 90. rocznicy śmierci Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Mszę odprawił Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej ministrowie w Kancelarii Prezydenta,  Doradcy Prezydenta RP, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i parlamentarzyści. Zobacz także: 90. rocznica wyboru Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP "Postać Gabriela Narutowicza to symbol dla Polski"

 

Kard. Nycz powiedział w homilii, że historia często działa przez takie przypadki. - Tak jak tym wielkim, tragicznym przypadkiem było to, że prezydentura ta trwała zaledwie kilka dni - dodał kardynał. Zwrócił też uwagę na trudne początki II RP. Powiedział, że szukamy w nich zapewne analogii do naszej współczesności. - Przestroga jest tym większa, że działo się to cztery lata po odzyskaniu niepodległości - mówił. Zaznaczył, że choć żyjemy w wolnej Polsce już 23 lata, to czasem wydaje się nam, jakbyśmy byli dopiero u początku, jakbyśmy się niewiele nauczyli z przedwojennej historii, a także z tego, co mówi Chrystus.

 

Później prezydent złożył kwiaty na grobie Prezydenta Gabriela Narutowicza w podziemiach Archikatedry Św. Jana.

 

Narutowicz zginął 16 grudnia w gmachu Zachęty w Warszawie zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Był pierwszym prezydentem II RP. Oficjalnie swój urząd pełnił pięć dni. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu