Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 grudnia 2012

„Wolna Polska jest największą nagrodą”

  |  

Dzielmy się polską radością, wolnością, sukcesem z tymi, którzy dziś walcząc o wolność, znajdują się w opresji, w trudnej sytuacji – apelował prezydent, wręczając odznaczenia państwowe w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Bronisław Komorowski powtórzył też apel o wysyłanie paczek wolności, solidarności do ludzi znajdujących się w opresji, w krajach, gdzie walka o wolność dalej się toczy.

 

Zwrócił się też o zaangażowanie w działania na rzecz solidarności środowiska, które przecież wiele wycierpiało, ale odniosło ogromny sukces. Wskazywał na środowisko dawnej opozycji antykomunistycznej, z którego – jak mówił – nie wszyscy odnaleźli sobie wystarczająco godne miejsce w nowej rzeczywistości. – Solidarność środowiskowa powinna się wyrazić w umiejętnym działaniu na rzecz wszystkich kolegów, koleżanek, którzy z różnych powodów znajdują się dziś w trudnej sytuacji materialnej, rodzinnej, zawodowej - dodał.


Zobacz także: Odznaczenia dla działaczy opozycji demokratycznej - Gratuluję wszystkim odznaczonym i dziękuję w imieniu całej Polski, mając świadomość, że tak naprawdę największą nagrodą, jaka mogła nas spotkać i spotkała to jest wolna Polska – powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
 

Prezydent dziękował wszystkim, którzy mieli odwagę walczyć o wolność, ponosić tego konsekwencje, którzy także mieli odwagę marzyć o tym, że wszystko się dobrze skończy. Gratulował tym, którzy dziś mogą cieszyć się wolną Polską i ciepłą myślą objął wszystkich, którzy odeszli dobrze wypełniwszy obowiązki wobec Ojczyzny.
 

Zobacz także: Prezydent: Wygraliśmy wojnę o wolność Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że możemy zasłużyć na jeszcze większą nagrodę poszerzając świat wolności, demokracji, poszerzając obszar narodów i państw niepodległych, oddając to, co sami dostaliśmy od innych, którzy wspomagali nasza walkę o wolność Polski. Podkreślił, że tak jak kiedyś inni o nas pamiętali, dziś my powinniśmy pamiętać o tych, którzy często samotnie, często bez większych szans na sukces walczą o wolność, normalność, lepszy los dla siebie, swoich rodzin, miast, miasteczek wsi, całych ojczyzn. – Myślę, że każdy z nas łatwo znajdzie takie miejsca na mapie świata, a także na mapie Europy, tuż, tuż w pobliżu Polski – dodał.


Zwrócił się do Michaela Novaka, obywatela USA, odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP, składając na jego ręce podziękowania wszystkim którzy chcieli nas wspomagać na różny sposób w czasach trudnych i podłych. Zobacz także: Michael Novak na debacie „Idee Nowego Wieku”

 

Prezydent wspomniał też, że powinniśmy dziś razem postawić świeczkę przed pomnikiem Prezydenta USA Ronalda Reagana, który to światełko solidarności wymyślił i upowszechnił. – To wspólne zapalenie o godz. 17 w Al. Ujazdowskich solidarnościowych świeczek przed pomnikiem Prezydenta Stanów Zjednoczonych może być nie tylko przypomnieniem tamtych światełek, jakie się paliły na całym świecie, tam gdzie rozumiano naszą walkę i z nią się solidaryzowano, ale również może być zachętą do myślenia o tym, jak możemy najskuteczniej, najmądrzej , najlepiej poszerzać świat światła wolności, tam gdzie go dziś brakuje – dodał Bronisław Komorowski.
 

Uczestnicy czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim obejrzeli przygotowany przez ośrodek „KARTA” wspomnieniowy film o okresie stanu wojennego.

 

Poleć znajomemu