Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 grudnia 2012

Prezydent o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Wypowiedź dla mediów podczas wizyty w Mołdawii

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że 13 grudnia w rocznicę stanu wojennego odwiedzi więzienie na Białołęce, gdzie był internowany; stamtąd zaapeluje o pamięć o więźniach politycznych na Białorusi.

Prezydent mówił o tym polskim dziennikarzom w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Pytany o marsz, który zapowiedziało na 13 grudnia Prawo i Sprawiedliwość, Bronisław Komorowski odparł, że każdy ma prawo w Polsce wolnej, demokratycznej, na swój sposób przeżywać rocznicę stanu wojennego. - Ja się wybieram z przyjaciółmi do więzienia na Białołęce w Warszawie, bo tam spędziłem drugą noc od świtu 13 grudnia (1981 roku). Każdy idzie tam, gdzie go ciągną własne wspomnienia i gdzie czuł tę rzeczywistą walkę o wolność, która się wtedy rozgrywała z większym, albo mniejszym udziałem różnych osób - podkreślił prezydent.

- Stamtąd zaapelujemy i damy dowód własnego zaangażowania, na rzecz pamięci o tych ludziach, którzy w sąsiedztwie Polski dzisiaj cierpią z powodu braku wolności. Mam nadzieję, że nasze rodziny, byłych internowanych w stanie wojennym, wyślą paczki do osób obecnie cierpiących z braku wolności, albo z powodu walki o wolność - na Białorusi - podkreślił Bronisław Komorowski.

- Jestem przekonany, że zrobimy to nie z racji pełnionych funkcji, a z racji naszego zaangażowania w walkę o wolność wtedy, w 1981 roku, ale i dzisiaj, w roku 2012 - oświadczył prezydent.(PAP)

Poleć znajomemu