Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 listopada 2012

"To ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski"

Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta RF   |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta RF Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta RF

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że jest pod dużym wrażeniem piątkowego wystąpienia w Sejmie francuskiego prezydenta François Hollande'a, które - mówił - będzie odebrane przez polskie społeczeństwo "jako ważny głos przyjaciela Polski".

 

Bronisław Komorowski odniósł się do wystąpienia Hollande'a podczas oficjalnego obiadu, jaki wydał na jego cześć w Pałacu Prezydenckim. - Jestem przekonany, że ta przemowa będzie odebrana przez polskie społeczeństwo jako ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski - podkreślił.

 

Ponadto, ocenił Bronisław Komorowski, wystąpienie Hollande'a będzie odebrane, jako "potwierdzenie naszego oczekiwania, że Polska i Francja będą niosły razem wielką odpowiedzialność za przyszłość naszego kontynentu".

 

Prezydent powiedział o potrzebie wzmocnienia współpracy gospodarczej, współdziałania w ramach Trójkąta Weimarskiego i wspólnym dążeniu do pogłębienia integracji europejskiej, "w sposób szczególny w obszarze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony".

 

- Liczymy też na zrozumienie znaczenia polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, jako dźwigni rozwoju europejskiej gospodarki - powiedział prezydent. Jak mówił, liczymy ponadto na "wspólny wysiłek na rzecz takiego kształtu instytucjonalnego UE, który da Polsce szansę na uzyskanie trwałego miejsca w tworzącym się rdzeniu integracji z jasną perspektywą członkostwa w strefie euro".

 

Prezydent Francji François Hollande powiedział natomiast, że Polska i Francja mają wspólne stanowisko w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20. Jak wyjaśnił, zakłada ono, że budżet opiera się na dwóch filarach: polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej.

 

- Teraz razem musimy budować Europę, musimy zbudować budżet dla Europy na siedem najbliższych lat. W ciągu dzisiejszego dnia, w czasie spotkań z rządem, ale również parlamentem okazało się, że mamy podobne stanowisko, że mamy taką samą wizję budżetu europejskiego, który musi być szeroko zakrojony, choć oczywiście ograniczony, aby nie był zbyt wysoki - powiedział wieczorem Hollande.


Według tej wizji - wyjaśnił Hollande - budżet opierać się będzie na dwóch filarach: polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej. - Takie właśnie wspólne stanowisko, to stanowisko, z którym pojedziemy w przyszłym tygodniu na posiedzenie Rady Europejskiej - powiedział francuski prezydent. Chodzi o szczyt unijny, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada i poświęcony będzie kwestii budżetu UE na lata 2014-20.


Prezydent Hollande opowiedział się również za ożywieniem współpracy na forum Trójkąta Weimarskiego i zapowiedział, że spotkanie Trójkąta odbędzie się 8 maja 2013 roku w Paryżu. - Czekam na pana, panie prezydencie, 8 maja w Paryżu - powiedział, zwracając się do Bronisława Komorowskiego. 

 

Podczas uroczystego obiadu goście wysłuchali recitalu 19-letniego studenta I roku Akademii Muzycznej Piotra Nowaka, który zagrał utwory Fryderyka Chopina. Pianista grał na fortepianie Steinway, instrumencie Ignacego Paderewskiego. (PAP)

 

Poleć znajomemu