Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 listopada 2012

Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze

Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik   |   Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Prezydenci Polski i Francji w Centrum Nauki Kopernik Prezydenci Polski i Francji w Centrum Nauki Kopernik Prezydenci Polski i Francji w Centrum Nauki Kopernik Prezydenci Polski i Francji w laboratorium chemicznym w Centrum Nauki Kopernik Dzieci ze szkoły polsko-francuskiej w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze w Centrum Nauki Kopernik

O potrzebie nadania silnego impulsu stosunkom, przede wszystkim gospodarczym, mówili w piątek podczas forum gospodarczego w Warszawie prezydenci Francji i Polski, François Hollande i Bronisław Komorowski. Jako obszary dalszego zacieśniania współpracy wskazywali energetykę i obronność.

- Są mocne podstawy do tego, aby z optymizmem patrzeć na rozwój polsko-francuskiej współpracy gospodarczej oraz dwustronnych kontaktów biznesowych pomiędzy naszymi krajami. (...) Jednak aby ta współpraca rozwijała się pomyślnie, jak do tej pory, potrzebujemy dużego w dalszym ciągu unijnego budżetu, skoncentrowanego na politykach także inwestycyjnych. Bo to jest szansa na przyszłość - powiedział Bronisław Komorowki w Centrum Nauki Kopernik.

- Nie należy dokonywać wyboru - albo to, albo to - tylko należy konsekwentnie budować szansę na lepszą przyszłość, nowoczesność, także poprzez wspieranie modernizacji rolnictwa. Ale w warunkach polskich polityka spójności jest zasadniczo ważna, jako polityka utrzymująca i pobudzająca dalszy wzrost gospodarczy - dodał. Podkreślił, że jest wdzięczny prezydentowi Francji za zrozumienie dla polskiego punktu widzenia.

 

- Polska osiągnęła sukces, a wśród jego źródeł jest m.in. członkostwo w UE, inwestycje zagraniczne i ciężka praca Polaków - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że Polsce udało się zbudować stabilny system ekonomiczny, dla którego system bankowy jest źródłem kapitału, a nie problemów. - Mamy bardzo silne mechanizmy broniące polski system finansowy kontrolujący banki (...), potrafimy utrzymać finanse publiczne nie tylko w równowadze, ale potrafimy również - co jest niesłychanie istotne - rozsądnie wydawać pieniądze - powiedział prezydent.

 

Wskazał na tzw. regułę wydatkową oraz gwarancje konstytucyjne ograniczające możliwość zwiększania długu publicznego. - Dzięki temu między innymi Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów europejskich. Mimo niekorzystnej zewnętrznej sytuacji rynkowej w ostatnich latach utrzymany został wzrost gospodarczy (...). Najważniejsze, że tu nie ma wielkich fajerwerków, jest konsekwentny, krok po kroku, postęp i utrzymanie wzrostu gospodarczego - powiedział.

 

 

Bronisław Komorowski poinformował, że w ostatnich dwóch dekadach polską gospodarkę zasiliło ponad 110 mld euro inwestycji zagranicznych, w tym wielu podmiotów francuskich. "Rośnie przekonanie (...), że Polska jest szóstą gospodarką UE i jest dwudziestą siłą globalną, że to jest nasz polski sukces, na który złożyły się polskie reformy i trudna polska ciężka praca" - powiedział.

 

Zaznaczył, że źródłem sukcesu jest także członkostwo Polski w UE i zdolność do pobudzania polskiej gospodarki poprzez finansowanie w obszarze spójności. Dodał, że atutem Polski są ciężko pracujący obywatele i przedsiębiorcy, którzy potrafią elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

 

- Cieszę się, że mogę nadać relacjom polsko-francuskim nowym impuls - powiedział prezydent Francji François Hollande. Dodał, że zarówno Polska, jak i Francja mają wielkie tradycje przemysłowe. - Możemy stwierdzić, przynajmniej we Francji, że udział przemysłu w produkcji krajowej zmalał, że jest coraz mniej miejsc pracy w przemyśle.(...). Musimy starć sobie wyobrazić, jak możemy przejść do nowych technologii, do nowych form produkcji. Musimy je wspólnie przygotować - zaznaczył.

 

Przed rozpoczęniem forum prezydenci Polski i Francji zwiedzili w Centrum Nauki Kopernik wystawę poświęconą życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, odwiedzili także laboratorium chemiczne. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu