Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 listopada 2012

Wizyta prezydenta Francji

  |   Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego - prezydenci oglądają zabytkowy czołg Renault FT Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Francji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Rozmowa Prezydenta RP i Prezydenta RF w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP i Prezydent RF w Pałacu Prezydenckim Rozmowy plenarne Konferencja prasowa Złożenie wiązanek kwiatów przez Prezydenta RF przy tablicach w Sejmie RP Wystąpienie Prezydenta RF podczas Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów w Sejmie RP

Od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Francji François Hollande rozpoczął w piątek oficjalną wizytę w Polsce. Rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej oraz budżetu UE na lata 2014-2020.

 

Ceremonia powitania odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Orkiestra Wojskowa odegrała hymny obu państw. Obaj prezydenci chwilę oglądali też ustawiony na dziedzińcu zabytkowy czołg  Renault FT. To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku. Egzemplarz wyprodukowanego w 1917/18 roku dla polskiej armii czołgu Renault FT został odnaleziony kilka miesięcy temu w Afganistanie. I dzięki staraniom wielu osób, w tym osobistemu zaangażowaniu prezydenta Komorowskiego pojazd, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej powrócił do kraju.

 

Po rozmowie Prezydenta RP i Prezydenta RF odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji. A następnie wspólna konferencja prasowa.

  Zobacz także: Nowy początek w relacjach polsko-francuskich

Tematem rozmów była m.in.:  współpraca polityczna, gospodarcza, wojskowa, naukowa i kulturalna między Polską i Francją oraz  europejski budżet na lata 2014-2020.

 

Prezydent Francji złożył później wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udał się do polskiego parlamentu, gdzie spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu, złożył kwiaty przy tablicach upamiętniających: parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
 

François Hollande wygłosił wystąpienie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Przemówienia francuskiego przywódcy wysłuchał też obecny w Sejmie prezydent Bronisław Komorowski.

 

Po południu w Centrum Nauki Kopernik prezydenci Polski i Francji wzięli udział w Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym. Wcześniej zwiedzili tam wystawę poświęconą życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, odwiedzili także laboratorium chemiczne. Prezydentom towarzyszyły dzieci ze szkoy polsko-francuskiej. Zobacz także: Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze

 

Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Francji.

 

François Hollande przyjechał do Warszawy z jednodniową wizytą na zaproszenie prezydenta Komorowskiego.

  Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z François Hollandem

Poleć znajomemu