Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 listopada 2012

Wystawa „Koncepcja Muzeum J. Piłsudskiego”

  |   Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego”

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w środę w Belwederze wystawę „Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego”. Jest to pierwsza, publiczna prezentacja koncepcji i projektu muzeum, powstającego w Sulejówku w sąsiedztwie „Milusina” – domu Józefa Piłsudskiego.

 

Belweder to obecnie nie tylko rezydencja prezydenta, jego rodziny, ale także, a może przede wszystkim, to wspomnienia związane z marszałkiem Piłsudskim - powiedział prezydent, któremu podczas otwarcia wystawy towarzyszyła córka Piłsudskiego, Jadwiga Jaraczewska.

 

- To jest piękny czas, jeżeli możemy myśleć o utrwaleniu w pamięci i przeżyciach polskiego narodu tych wszystkich wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego. Jestem przekonany, że te dwa miejsca - Belweder i Sulejówek, "Milusin" - będą zawsze ze sobą związane - mówił prezydent. Według niego, to raczej w "Milusinie" Piłsudski i jego rodzina spędzili najszczęśliwszy okres ich życia.

 

Prezydent podarował Jadwidze Jaraczewskiej serwetki wyszywane ręką marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.


Ekspozycję otwiera rzeźba – popiersie Józefa Piłsudskiego z 1939 roku, wykonane przez Konstantego Laszczkę. Koncepcja architektoniczna Muzeum Józefa Piłsudskiego autorstwa Krzysztofa Jaraczewskiego i Radosława Kacprzaka prezentowana jest na rozbieralnych modelach dużej skali, wykonanych w sklejce brzozowej przez modelarzy Kubę Morkowskiego i Adama Perkę.


Fotografie i film z modeli, wykonane przez Jana Smagę, stanowią autorską interpretację architektury muzeum w oderwaniu od aspektu czysto funkcjonalnego, zwracają uwagę na rzeźbiarskie i wynikłe z osadzenia w kontekście historii kultury poziomy kompozycji architektonicznej. Zestawione z nimi zdjęcia „Milusina” z 1938 roku, wykonane przez Czesława Olszewskiego – architekta, przedwojennego fotografa architektury modernistycznej – oddają nastrój i kontekst projektu: ideę budynku w zieleni, relację kultury i natury.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – instytucję współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Po zaprezenytowaniu jej w Belwederze, potem będzie dostępna dla szerokiej publiczności w Sulejówku, w miejscu projektowanego muzeum, w zabytkowym budynku Willi Bzów przy ul. Paderewskiego 94.

 

Będzie można ją oglądać od 11 do 25 listopada 2012 roku, w godzinach 10-19. Zwiedzanie w godzinach wieczornych pozwoli na konfrontację skali modeli z rzeczywistą wielkością muzeum w terenie – w parku zostanie umieszczony świecący obrys przyszłego budynku muzealnego. (inf. własna, PAP)

Zobacz także: Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego
 

 

Poleć znajomemu