Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 3 listopada 2012

Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego

Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego   |   Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego

Uroczystości pogrzebowe ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego odbyły się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  Pochówek poprzedziła msza św. pogrzebowa, którą odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w dolnym kościele powstającej świątyni. Uczestniczyli w niej m.in. członkowie rodziny Kaczorowskiego, Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Władysław Bartoszewski, parlamentarzyści, liczne delegacje.

 

W wygłoszonej homilii przypominając pierwszy pogrzeb w 2010 r., abp Nycz powiedział: "Byliśmy wtedy pewni, że otaczamy trumnę ze szczątkami doczesnymi śp. Ryszarda. Okazało się, że po ludzku nasza wiedza była błędna, ale Pan Bóg (..) wiedział, za kogo się modlimy i za kogo mu dziękujemy".


Po mszy trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego została złożona w Panteonie Wielkich Polaków wilanowskiej świątyni. O godz. 15.00, krótko po pochówku, nad Krakowem przez 10 minut rozlegał się głos Dzwonu Zygmunta, który bije w chwilach szczególnych dla Polaków.
 

- Prezydent Komorowski, gdy tylko pojawiły się informacje o tym, że w Świątyni Opatrzności Bożej nie został wcześniej pochowany Ryszard Kaczorowski, rozmawiał z panią Karoliną Kaczorowską. Złożył jej wyrazy współczucia z powodu rozterek i bólu, który musi przeżywać rodzina w związku z tym zdarzeniem - powiedziała w piątek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

 

Bronisław Komorowski zaoferował wszelką pomoc i wsparcie ze strony prezydenckiej kancelarii. W stałym kontakcie z panią Kaczorowską pozostaje także Szef Kancelarii Prezydenta minister Jacek Michałowski, który reprezentował głowę państwa na uroczystościach pogrzebowych. (PAP, inf własna)

 

Poleć znajomemu