Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 października 2012

Prezydent z okazji święta Sztabu Generalnego WP

  |   Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Uroczystości z okazji 94-lecia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Sztab Generalny Wojska Polskiego był źródłem zmian polskiej armii i sam się zmieniał, ale zawsze będzie intelektualnym centrum sił zbrojnych - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 94-lecia SGWP.

 

- Sztab miał udział w głębokiej zmianie. Sztab Generalny był źródłem zmian i reform, jest także cząstką tej zmiany i tak powinno być również w przyszłości - powiedział prezydent. Podkreślił rolę SGWP w transformacji polskiej armii po 1989 r. i po wstąpieniu Polski do NATO. Nawiązał też do zapowiedzianej reformy struktury dowodzenia i kierowania armią. Zgodnie z tą koncepcją dowodzeniem mają się zająć dwa główne dowództwa, Sztab Generalny ma się zająć planowaniem na poziomie strategicznym.

- W trudnym procesie zmian przyszedł czas, kiedy trzeba przebudować strukturę dowodzenia, jest to konieczne jako zwieńczenie trudnego procesu reform - podkreślił Bronisław Komorowski.

- Jest czas na głęboką zmianę poza jednym. Tu, w tym miejscu, w Sztabie Generalnym zawsze będzie skarbnica wiedzy, doświadczenia, umiejętności analizowania tego, co jest potrzebne przyszłości polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa. Tu w tym miejscu zawsze będzie istniał główny ośrodek intelektualnego dowodzenia poprzez planowanie kształtu polskiego systemu obronnego i przyszłości polskich sił zbrojnych - powiedział prezydent.

Podkreślił, że - jak pokazują sondaże - sympatii do wojska towarzyszy docenienie jego roli i miejsca w państwie.
Zobacz także: Ordery dla zasłużonych oficerów i pracowników WP
Prezydent, który wręczył odznaczenia wyróżnionym żołnierzom i pracownikom wojska, nawiązał do wypowiadanego wtedy zwrotu "ku chwale ojczyzny". - Ten tradycyjny zwrot, który oznacza gotowość do służby, jest potwierdzeniem słuszności drogi życiowej wybranej przez żołnierzy - zaznaczył Bronisław Komorowski. - Idziemy razem od wielu, wielu lat i wojsko, i ci, którzy chcą budować nowoczesne państwo polskie, państwo demokratyczne, państwo niepodległe - dodał. (PAP)
 

Poleć znajomemu