Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 października 2012

Prezydent: Polska opiera się kryzysowi strefy euro

Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych   |   Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych Spotkanie Prezydenta RP z gubernatorami banków centralnych

Polska należy do nielicznych krajów UE, które skutecznie opierają się zagrożeniom wynikającym z kryzysu strefy euro – powiedział prezydent na spotkaniu z przedstawicielami banków centralnych. Wskazywał na konstytucyjny zapis ograniczający poziom zadłużenia państwa, skuteczny nadzór finansowy, płynny kurs walutowy i stabilną politykę makroekonomiczną Polski jako mechanizmy bezpieczeństwa naszego wzrostu.


Prezydent Bronisław Komorowski przyjął w piątek w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli banków centralnych Azji Centralnej, Morza Czarnego i Europy Środkowej, w tym m. in. kierownictwo banków centralnych Chin, Turcji i Rosji. W spotkaniu uczestniczyli również Prezes NBP Marek Belka i Dani Rodrik, profesor Harvard University, zajmujący się kwestiami międzynarodowej ekonomii politycznej. Zobacz także: Minister Dziekoński o odpowiedzialności banków centralnych

 

- Szczególnie łatwo rozmawiać o kwestiach roli banków centralnych, roli i zakresie przezwyciężania kryzysu w Polsce, która uchroniła się przed skutkami kryzysu finansowego, kryzysu bankowego sprzed paru lat. A obecnie należy do grona nielicznych krajów UE, które skutecznie opierają się zagrożeniom wynikającym z kryzysu strefy euro, a nawet więcej z kryzysu obejmującego główne kraje świata zachodniego – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że Polska, która ponad 20 lat temu wyszła z głębokiego kryzysu wynikającego z upadku poprzedniego systemu, może pokazać rozwiązania, które skutecznie ograniczają wymiar kryzysu, jego zagrożenia dla Polski, także w obszarze bankowym.

 

Prezydent prosił o refleksję o roli banków centralnych w okresie kryzysu ekonomicznego oraz roli w ograniczaniu i wychodzeniu z kryzysu banków i gospodarek krajów wschodzących. Wskazywał, że gospodarka światowa jest ściśle powiązana: im gorzej dzieje się z strefie euro, tym gorzej jest w handlu z Chinami, Rosją i innymi. - Warto się zastanowić w jakim stopniu gospodarki krajów rynków wschodzących mogą być dźwignią nowego rozwoju ekonomicznego świata – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Piątkowe spotkanie poświęcone było dyskusji nad perspektywami globalnej gospodarki oraz nad rolą banków centralnych w zapewnianiu stabilności makroekonomicznej i wychodzeniu z kryzysu. Szefowie banków centralnych podzielili się z Prezydentem RP swoimi przemyśleniami na temat roli krajów rozwijających się jako nowych motorów wzrostu w globalnej gospodarce.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele banków centralnych: Mingyou Bao (Chiny), Sergey M. Ignatiev (Rosja), Erdem Başçı (Turcja), Karnit Flug (Izrael), Ardian Fullani (Albania), Arthur Javadyan (Armenia), Vadim Khubanov (Azerbaijan), Kemal Kozarić (Bośnia i Hercegowina), Penka Kratunova (Bułgaria), Miroslav Singer (Czechy), Georgios A. Provopoulos (Grecja), Dina Galiyeva (Kazachstan), Zair Chokoev (Kirgistan), Dimitar Bogov (Macedonia), Dorin Dragutanu (Mołdowa), Radoje Žugić (Czarnogóra), Mugur Constantin Isărescu (Rumunia), Jorgovanka Tabaković (Serbia), Abdujabbor Shirinov (Tadżykistan), Sergiy Kruglyk (Ukraina), Marek Belka (Polska).

 

W spotkaniu wzięki udział także Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński i Doradca Prezydenta RP Jerzy Pruski. 

 

Poleć znajomemu