Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 października 2012

Para Książęca Monako z wizytą w Polsce

Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène.   |   Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Prezydent Komorowski z Księciem Monako. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène.Prezydent Komorowski z Księciem Monako. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Księcia Monako Alberta II i Księżnej Charlène. Rozmowa Par w Pałacu Prezydenckim Para Książęca Monako z wizytą w Polsce Rozmowy plenarne w Pałacu Prezydenckim Prezydent Komorowski z Księciem Monako Oświadczenia dla mediów

Prezydent Bronisław Komorowski oraz goszczący w Polsce Książę Monako Albert II rozmawiali w środę m.in. o relacjach dwustronnych, sytuacji w regionie i zaangażowaniu obu państw w procesy wspierania demokracji w krajach Afryki Północnej, szczególnie w Tunezji.

 

Wizyta w Polsce Księcia Monako Alberta II wraz z Księżną Charlène rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gości powitał Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką Anną. Później około godzinę trwała rozmowa par, a następnie  rozmowy plenarne. Po nich Książę Albert II i Bronisław Komorowski wygłosili oświadczenia dla mediów.

 

- Omawiając sytuację w regionie zwróciliśmy uwagę na to, że w sposób szczególny Monako i Polska są zaangażowane w procesy wspierania demokracji w krajach Afryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem Tunezji - powiedział Bronisław Komorowski. - Chciałbym wyrazić nadzieję, że znajdziemy taką formułę, w której będziemy mogli naszą aktywność wzajemnie wspierać z korzyścią dla Tunezji i demokracji - zaznaczył.

 

Polski prezydent dziękował za zaangażowanie Księstwa Monako w tworzenie podstaw finansowych trwałego funkcjonowania muzeum w Auschwitz, a także za aktywność Księstwa Monako, Księcia i jego rodziny osobiście w działania charytatywne na terenie Polski, m.in. w Gdańsku.


- Chciałem wyrazić satysfakcję, że znajdujemy cały szereg spraw wspólnych i ważnych dla obu krajów, co wynika z faktu naszego zaangażowania na równych zasadach w trwający proces integracji europejskiej – powiedział polski prezydent.

 

Książę Albert II wyraził radość, że może odbyć pierwszą oficjalną wizytę głowy Księstwa Monako w Polsce.

 

Odwołując się do historii wskazywał, że Polska przez wiele lat musiała sprostać bardzo ciężkim próbom. Ale – jak mówił Książę - pomimo tych trudnych okoliczności naród polski nie pozbawiony był nigdy swojej siły i odwagi. I zawsze był w stanie stawić czoła złemu losowi. - Podziwiamy świadectwo, jakie Polska dała światu na przestrzeni całej swej historii – podkreślił Książę Albert II. - Dzisiaj jednak musimy skoncentrować się na wspólnej przyszłości - zaznaczył.

 

Książę powiedział, że Księstwo Monako i Polska podzielają wspólne wartości oraz cele w wielu ważnych obszarach. Mówił m.in. o polskim zaangażowaniu w ideę europejską, w działalność instytucji europejskich, a także o gospodarczych osiągnięciach Polski w obliczu europejskiego kryzysu ekonomicznego oraz środowisku naturalnym i ważnych dla obu krajów odnawialnych źródłach energii.  Jak dodał, Polska w trudnych czasach kryzysu wykazała się umiejętnością mobilizowania swych zasobów oraz zdolnością do uczenia się i wprowadzania innowacji, a Księstwo Monako podziela te wartości.

 

Książę mówił także,  że współpraca pomiędzy naszymi krajami nie jest ograniczona tylko do gospodarki.  - Polska jest aktywnym członkiem UNESCO oraz bardzo aktywnym obserwatorem w organizacji krajów francuskojęzycznych (fr. Organisation Internationale de la Francophonie) i podziela nasze wartości, naszą wyobraźnię i naszą pasję - dodał.

Około 13.00 odbyła się ceremonia złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

W Belwederze Księżna Charlene i Anna Komorowska spotkały się z zawodnikami Olimpiad Specjalnych.

 

Po południu książę Albert II spotkał się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, a następnie z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.


Wieczorem w Pałacu Prezydenckim Anna i Bronisław Komorowscy wydali obiad oficjalny na cześć Księcia Alberta II i Księżnej Charlène.

W czwartek Para Książęca będzie w Krakowie, a następnie zwiedzi katedrę i Zamek Królewski na Wawelu. Po południu Para Książęca złoży wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W piątek Książę Monako Albert II i Księżna Charlène zwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

Zobacz program prasowy wizyty>>
 

Poleć znajomemu