Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 października 2012

Prezydent wystąpił do KNF ws. ułatwień kredytowych

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o weryfikację rekomendacji dla banków tak, by ułatwić dostęp do kredytów i poręczeń dla małych i średnich firm oraz osób z czasowymi umowami o pracę.

 

Zdaniem prezydenta, istnieją racjonalne powody, by sądzić, że małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą doświadczyć największych dodatkowych ograniczeń w dostępności kredytów ze strony banków.

 

W poniedziałek prezydent powiedział PAP, że wprowadzenie ułatwień nie jest związane ze zmianami ustawowymi oraz dodatkowymi pieniędzmi, lecz z bardzo prostymi zmianami w zakresie przepisów wewnętrznych nadzoru finansów publicznych i przeniesienia ich na praktykę działania banków.

 

- Uważam, że ten kierunek działania jest absolutnie konieczny i bardzo realnie rozwiązujący nabrzmiałe problemy młodych ludzi startujących w życie biznesowe, albo małych przedsiębiorców, którzy chcieliby spróbować się z wolnym rynkiem. Uważam, że to jest znakomite uzupełnienie całego pakietu działań, zapowiadanych także przez pana premiera, które odpowiadałyby na potrzebę podtrzymania wzrostu gospodarczego w naszym kraju - podkreślił prezydent.

 

Dodał, że dla niego przedziwną jest sytuacja, w której młodzi ludzie - często bardzo zaradni, dobrze sobie radzący w życiu i zarabiający przyzwoite pieniądze - nie mogą korzystać z dostępności kredytu tylko dlatego, że w sposób formalny traktowany jest typ ich umowy o pracę, a nie efekty tej pracy.

 

- Może więc być dobrze zarabiający młody człowiek bez żadnej szansy na uzyskanie kredytu, bo jego umowa o pracę jest umową na czas określony. Z takiego kredytu mógłby natomiast skorzystać, gdyby miał nawet słabo opłacaną pracę, ale na umowę pełnoprawną - mówił Bronisław Komorowski.

 

Jego zdaniem taki stan rzeczy trzeba zmienić. - To jest absolutnie możliwe i w tym duchu jest utrzymany list, który w moim imieniu do prezesa KNF skierował Szef Kancelarii, pan minister Jacek Michałowski - dodał prezydent.

W ocenie Bronisława Komorowskiego, regulacje KNF, zaostrzając warunki kredytowe, skłaniają banki do stosowania bardzo konserwatywnych, wewnętrznych procedur oceny kredytowej wnioskodawców.

Prezydent uważa, że działania KNF, dążące do ułatwienia dostępu do kredytów oraz poręczeń tym grupom - i dzięki temu wspierające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - mogą okazać się istotnym instrumentem pobudzającym rozwój tego sektora, a wobec tego rozwój społeczny i gospodarczy kraju.
Zobacz także: Prezydent dla PAP o dostępie do kredytów i poręczeń
O dostępie do kredytów i poręczeń prezydent Bronisław Komorowski mówił też w piątkowym wywiadzie dla PAP. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu