Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 września 2012

Debata nt. przywództwa na polskiej scenie politycznej

  |   Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce" Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce" Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce" Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce" Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce"

Polskie instytucje nie są przygotowane na posiadanie lidera, a sposób, w jaki funkcjonują, sprawia, że jego pojawienie się graniczy z cudem - ocenili uczestnicy debaty nt. przywództwa, która odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

Debata "Polscy liderzy polityczni - model przywództwa w modernizującej się Polsce" została zorganizowana z okazji 20. edycji Szkoły Liderów. Wzięli w niej m.in. udział prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. Rozwoju i Polityki Finansowej Anna Giza-Poleszczuk, rektor Uczelni Vistula Krzysztof Rybiński oraz publicysta i historyk Jan Wróbel.

Według Anny Gizy-Poleszczuk podstawowa cecha lidera to zdolność do odczytywania realnie istniejących ludzkich motywacji, potrzeb i aspiracji i budowania na nich swojego przywództwa. Jak podkreśliła, bycie liderem to sztuka liczenia się z ludźmi takimi, jacy oni są, szanowania ich.

Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego przy instytucjach i systemie tworzenia prawa, jakie mamy, lider - nawet jeśli się pojawi - nie będzie miał szans skutecznie działać.

W opinii Jana Wróbla cechy idealnego lidera zależą od czasów, w jakich działa. Jak podkreślił, w "dobrych czasach" lider powinien być transparentny.

Stowarzyszenie Szkoła Liderów powstało w 1994 r. z inicjatywy profesora Uniwersytetu Oxfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego. Jego celem jest edukacja działaczy publicznych oraz wspieranie rozwoju i aktywizacji środowisk lokalnych, promowanie idei współpracy międzynarodowej, edukacja obywatelska młodzieży i osób dorosłych, kreowanie postaw liderskich. (PAP)
 

Poleć znajomemu