Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 września 2012

Wystawa poświęcona Cmentarzowi w Bykowni

  |   Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni”

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w poniedziałek rano wystawę „Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni” przygotowaną pod patronatem Prezydenta RP przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ekspozycję można oglądać przed Pałacem Prezydenckim.

 

W piątek prezydent Komorowski weźmie udział w uroczystości otwarcia i poświęcenia cmentarza w Bykowni.

 

Inaugurując wystawę prezydent podkreślił, że otwarcie cmentarza w Bykowni będzie miało istotne znaczenie w kontynuowaniu polskiego wysiłku na rzecz utrwalenia polskiej pamięci o polskich ofiarach, ale także polskiej walki u upamiętnienie, zachęcenie do tego, aby pamiętano i w odpowiedni sposób uczczono inne ofiary zbrodniczego systemu komunistycznego.

 

Bronisław Komorowski dodał, że polskie działania przynoszą też efekt w postaci utrwalenia bolesnej pamięci Ukraińców o śmierci ich bliskich. - To dla mnie jest dowodem na to, że można pojednanie i współpracę budować na pamięci i na prawdzie historycznej, można budować ją razem z innymi narodami, które poniosły straszliwe ofiary - zaznaczył.

 

Zbrodnia katyńska, jej upamiętnienie, ale i jej przezwyciężenie, stanowi fundament i Polski współczesnej, ale także i naszej woli budowania pojednania z narodami na Wschód od Polski. To jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłości całego naszego regionu – podkreślił prezydent.

 

- Ta wystawa mówi o strasznym miejscu, o strasznym lesie, tym lesie bukowieńskim, jak obliczają Ukraińcy, zostało pogrzebanych ponad 100 tys. ofiar wielkiego terroru stalinowskiego, który zaczął się tam w 1937 roku. To miejsce zostało przygotowane, by tam grzebać skrycie, potajemnie ofiary, wśród tych ofiar są także Polacy - mówił Andrzej Krzysztof Kunert , Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Wystawę przez Pałacem Prezydenckim będzie można oglądać do 24 września. Na 22 planszach zostały przedstawione m.in. przedmioty odnalezione podczas ekshumacji prowadzonych przez archeologów w Bykowni, fotografie i informacje dotyczące Cmentarza.

 

Prezydent wspomniał także o innej wystawie poświęconej cmentarzowi w Bykowni, zorganizowanej przez Press Club Polska i Narodowe Centrum Kultury pt. „Bykownia. Archeologia Zbrodni”. Została ona objęta honorowym patronatem Prezydenta RP i  można ją oglądać przed siedzibą Press Clubu (Krakowskie Przedmieście 64) . Zobacz także: List prezydenta do organizatorów wystawy "Bykownia. Archeologia zbrodni" Minister Klimczak na wernisażu wystawy „Bykownia. Archeologia zbrodni”

 

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 r.

 

Poleć znajomemu