Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 września 2012

W piątek wręczenie Nagrody Adama Mickiewicza

Doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar

Doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Adama Mickiewicza przyznawanej za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie. Nagroda przyznawana jest przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego.


Tegorocznymi laureatami Nagrody są:  Prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, Dr Jack Lang – były Minister Kultury Francji i Prof. Rita Süssmuth – była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

 

- Współpraca weimarska jest ważnym wektorem polskiej polityki zagranicznej i ważnym składnikiem polskiej opcji europejskiej - podkreśla Doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar.
 

 

 

Nagroda Adama Mickiewicza, istniejąca od 2006 roku, przyznawana jest osobistościom lub instytucjom za umacnianie współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego, za zasługi dla pojednania i współpracy Europejskiej.

 

Bezpośrednio po ceremonii wręczenia nagród odbędzie się sympozjum „Przyszłość Trójkąta Weimarskiego w Europie”. Całości uroczystości towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi, na której zaprezentowany zostanie wybór eksponatów z Muzeum Literatury w Warszawie.


Pierwszymi laureatami Nagrody Adama Mickiewicza byli ojcowie założyciele Trójkąta Weimarskiego, szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Roland Dumas, Hans-Dietrich Genscher i Krzysztof Skubiszewski. Nagrodą uhonorowano później organizacje: Niemiecko-Francuską i Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży, profesorów: Władysława Bartoszewskiego, Rudolfa von Thaddena oraz Jerome Vaillant. W 2009 roku laureatami nagrody zostali: prof. Zdzisław Najder, Stephan Hessel i hrabina Freya von Moltke. W 2010 roku – po raz pierwszy nagroda został przyznana regionom. Otrzymały ją województwo małopolskie, kraj związkowy Turyngia i francuska Pikardia. W 2011 roku nagrodę otrzymały Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Goethego i Instytut Francuski.


Nagroda Adama Mickiewicza, wręczana dotychczas rokrocznie w Weimarze, od tego roku wręczana będzie kolejno we wszystkich stolicach Trójkąta Weimarskiego, a gospodarzami ceremonii będą urzędy prezydenckie.
 

Poleć znajomemu