Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 września 2012

Ratyfikacja konwencji o prawach niepełnosprawnych - zapowiedź

  |   Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście ratyfikuje w czwartek Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. - Naszym marzeniem jest Polska bez barier. Ratyfikacja Konwencji pomoże nam w realizacji tego marzenia - podkreśla Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

 

Minister zwróciła uwagę, że ratyfikacja Konwencji to ważne wydarzenie dla osób niepełnosprawnych oraz dla wszystkich Polaków, ale także wielkie wyzwanie: bowiem cały czas ogromny jest dystans pomiędzy prawami a rzeczywistością. - Konwencja pokazuje kierunek, w jakim powinniśmy zdążać. Uruchamia również proces monitorowania rzeczywistej realizacji praw osób niepełnosprawnych - powiedziała Irena Wóycicka. 

 

Uroczystość będzie transmitowana on-line na stronie www.prezydent.pl, a także na oficjalnych kontach Prezydenta RP na portalach społecznościowych.

 

 

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w sposób kompleksowy odnosi się do praw osób niepełnosprawnych. Jego istotą jest zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw i podstawowych wolności człowieka wszystkim osobom niepełnosprawnym na równi z innymi. Polskie prawodawstwo zapewnia znakomitą większość praw zapisanych w Konwencji, jednak w codziennym życiu istnieje wiele barier, które uniemożliwiają realizację praw osób niepełnosprawnych, takich jak możliwość pełnego uczestniczenia w życiu obywatelskim i społecznym. Zobacz także: Min. Wóycicka: Konwencja jest punktem zwrotnym i wyzwaniem

 

Ratyfikacja Konwencji ONZ nakłada obowiązek usuwania barier, które napotykają osoby niepełnosprawne w realizacji swoich praw. Państwa sygnatariusze tego dokumentu są bowiem zobowiązane do podjęcia wszelkich działań na rzecz urzeczywistniania postanowień Konwencji, monitorowania ich realizacji, a także upowszechniania jej zapisów w świadomości obywateli, także obywateli niepełnosprawnych. Dzięki temu możliwa będzie identyfikacja problemów, a także usuwanie przeszkód rzeczywistych i mentalnych, które stają na drodze realizacji praw osób niepełnosprawnych.

Poleć znajomemu