Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 sierpnia 2012

Obchody Święta Wojska Polskiego

Złożenie kwiatów  przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu   |   Złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu Złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, msza św. za Ojczyznę wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń państwowych były głównymi punktami obchodów Święta Wojska Polskiego z udziałem Prezydenta RP.


W środę rano tuż po godz. 8 prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Następnie wraz z Małżonką udał się na mszę św. za Ojczyznę do Katedry Polowej Wojska Polskiego. W nabożeństwie wzięli udział także m.in. szef MON Tomasz Siemoniak i kierownictwo resortu, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja i kombatanci.

 

 

Tuż przed nabożeństwem, przy wejściu do katedry Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska otrzymała bukiet kwiatów, ziół i owoców oraz tradycyjne korale krakowskie z ciasta chlebowego. Podarunek wręczyli przedstawiciele stowarzyszenia "Instytut Dziedzictwa" z Krakowa i Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Obie organizacje urządzają konkursy na najpiękniejsze bukiety, związane ze zwyczajem zbierania ziół i komponowania wiązanek na obchodzone w środę święto Matki Boskiej Zielnej. Komorowska objęła honorowy patronat nad projektem "Cudowna Moc Bukietów" organizowanym przez stowarzyszenie z Małopolski.

 

Nawiązując do wydarzeń z 1920 r., biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił w homilii, że obowiązkiem narodu jest pamięć o bohaterach walk niepodległościowych - kombatantach i weteranach. - Parafrazując znane słowa można powiedzieć, że naród, który nie pamięta o swoich żołnierzach, nie ma przed sobą przyszłości - mówił.


O godz. 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie, jednocześnie pożegnał generałów kończących zawodową służbę wojskową i wręczył im pamiątkowe ryngrafy.
 

Zobacz także: Awanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego Prezydent o przyszłości i zadaniach dla wojska Nominacje i odznaczenia na dziedzińcu Pałacu Prezydent, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych nadał dziewięciu oficerom stopnie generalskie i admiralskie.

 

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci Oręża Polskiego oraz składaniem wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od wtorku po zmroku można oglądać okolicznościową iluminację. Zobacz także: Iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego
 

Święto WP obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę stoczonej w 1920 r. bitwy warszawskiej, określanej także jako „Cud nad Wisłą”. Bitwa ta, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej, powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu