Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 czerwca 2012

Oficjalny obiad na cześć włoskiej Pary Prezydenckiej

  |   Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej Oficjalny obiad na cześć włoskiej pary prezydenckiej

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał podczas oficjalnego obiadu wydanego na cześć goszczącej w Polsce włoskiej Pary Prezydenckiej, że ta wizyta to potwierdzenie bardzo dobrego stanu relacji polsko-włoskich.

Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano zgodzili się co do potrzeby pogłębiania integracji europejskiej.

Oficjalny obiad wydany w poniedziałek na cześć włoskiej Pary Prezydenckiej miał miejsce na Zamku Królewskim. Giorgio Napolitano we wtorek kończy swą wizytę w Polsce.

Prezydent Komorowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że Zamek Królewski to swoista alegoria dziejów narodu polskiego, który wbrew przeciwnościom losu zdołał podnieść się po czasach zniszczenia i cierpień.

Polska przywiązuje bardzo duże znaczenie do pogłębiania przyjacielskich i partnerskich relacji z Włochami - deklarował Bronisław Komorowski. - Sprzyja temu absolutnie wspólna wizja integracji europejskiej, w której na równych prawach powinny uczestniczyć wszystkie państwa członkowskie - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, Polska wraz z Włochami i innymi państwami Unii współkształtuje przyszłość naszego kontynentu, w której bliska Polakom i Włochom zasada solidarności odgrywa rolę szczególną. Prezydent Komorowski podziękował prezydentowi Napolitano za działania na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów integracji europejskiej.

Polski prezydent zaznaczył, że w historii Polski i Włoch jest wiele wspólnych elementów. Jak ocenił, to chyba jedyny przypadek w historii świata, że w hymnach naszych narodów są wzajemne odniesienia. O tym w swoim wystąpieniu wspomniał też Napolitano.

Włoski prezydent przekonywał również, że jego wizyta ma na celu wzmocnienie przyjaźni między naszymi krajami. Podkreślił nasze związki zarówno na forum UE, jak i NATO. Napolitano wspomniał też o rosnącym zainteresowaniu naszym krajem.

Prezydent Włoch mówił, że największym bogactwem i najlepszą gwarancją dla Europy na przyszłość jest różnorodność. Jak dodał, w pełni zgadzamy się co do potrzeby, by dążyć do coraz większej integracji, również politycznej.

- Tylko tak będziemy mogli konkurować z nowymi mocarstwami z innych kontynentów - mówił Napolitano.

Włoski prezydent nie szczędził w swoim wystąpieniu komplementów Polsce; mówił, że odwiedza kraj silny, który może stanowić przykład dla innych.

Polski prezydent przekazał Napolitano okolicznościowe monety z symbolami miast gospodarzy Euro 2012. W menu obiadu znalazł się m.in. krem ze szparagów, kaczka z jabłkiem oraz truskawki.

Przed oficjalnym obiadem prezydenci otworzyli wystawę, na której prezentowane będą dwa wypożyczone z Włoch obrazy Giovanniego Antonia Canala (Canaletta starszego), wuja bardzo dobrze znanego w Polsce Bernarda Bellotta, czyli Canaletta młodszego.

Dzieła - z widokami Wenecji - będzie można zobaczyć w Sali Canaletta Zamku Królewskiego, w której znajdują się 23 obrazy z widokami Warszawy z II połowy XVIII wieku, namalowane na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrazy będzie można oglądać od 12 czerwca do 2 września 2012 roku.

Nawiązując podczas obiadu do wystawy, Bronisław Komorowski mówił: mieliśmy okazję uczestniczyć w szczególnym spotkaniu - wuja i siostrzeńca. Prezydent podkreślił, że co bardzo ważne dla Polaków, a szczególnie mieszkańców Warszawy, Bellotto, zwany w Polsce Canallettem, dał - dzięki swoim obrazom - wielką szansę na odbudowę naszej stolicy po zniszczeniach drugiej wojny światowej. (PAP)

Poleć znajomemu