Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 10 czerwca 2012

Prezydent Włoch od niedzieli z wizytą w Polsce

Minister Jaromir Sokołowski

W niedzielę wizytę w RP rozpocznie prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Najpierw odwiedzi Gdańsk, gdzie z prezydentem Bronisławem Komorowskim obejrzy mecz Hiszpania-Włochy. Poniedziałek i wtorek - oficjalną część wizyty - Napolitano wraz z żoną spędzi w Warszawie.

Napolitano przyjedzie do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego.

Ostatnia oficjalna wizyta prezydenta Włoch w Polsce miała miejsce w 2000 roku. - Obecnie mamy do czynienia z bardzo znaczącym ożywieniem dialogu politycznego między Polską a Włochami - powiedział w sobotę PAP minister Jaromir Sokołowski. Jak przypomniał, w maju tego roku odbyły się drugie konsultacje międzyrządowe polsko-włoskie.

- Republika Włoska jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w UE; oba kraje popierają pogłębienie integracji europejskiej. Prezydent Komorowski wyrazi zainteresowanie dalszym rozwijaniem współpracy polsko-włoskiej na forum UE w takich dziedzinach, jak polityka spójności, wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-20, agenda działań prowzrostowych w Unii oraz wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony - powiedział minister.

Jak dodał, oba kraje przywiązują dużą wagę do rozwoju stosunków Unii z krajami sąsiadującymi. Włosi popierają utrzymanie takiego podziału środków w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa, by 2/3 było przeznaczane dla Południa, a 1/3 dla Wschodu.

Polska i Włochy bardzo blisko współpracują ze sobą także w kwestii bezpieczeństwa - zaznaczył minister. Dodał, że dla obu krajów NATO pozostaje głównym filarem polityki bezpieczeństwa.

Minister Sokołowski powiedział, że prezydent Bronisław Komorowski zapewne będzie chciał podziękować stronie włoskiej za deklarację udziału w ćwiczeniach "Steadfast Jazz 2013".
 
- Polska i Włochy w ocenie prezydenta Komorowskiego to kraje, które w sposób szczególny zainteresowane są pogłębieniem procesu integracji europejskiej - podkreślił minister.

We wtorek rano prezydenci Polski i Włoch zainaugurują polsko-włoskie forum gospodarcze w Hotelu Hyatt. W uroczystości będzie też uczestniczył wicepremier Waldemar Pawlak.


Według ministra Sokołowskiego współpraca gospodarcza i inwestycyjna między Polską a Włochami rozwija się bardzo dobrze, a wraz z Niemcami i Francją Włochy należą do trzech najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Unii. - W 2011 roku mieliśmy rekordową wartość obrotów - 15,2 mld euro, a Włochy są piątym największym inwestorem zagranicznym w Polsce - powiedział. (PAP)

Poleć znajomemu