Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 czerwca 2012

Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy

Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim   |   Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim w piątek po południu prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rozmowa dotyczyła m.in. relacji UE-Ukraina, Julii Tymoszenko i budowy cmentarza w Bykowni.

 

Podczas ponad 1,5-godzinnej rozmowy obaj prezydenci pozytywnie ocenili stan, jako zakończonych sukcesem, przygotowań do Euro 2012 – powiedział PAP w piątek wieczorem prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

 

Jak dodał, obecność prezydenta Ukrainy na meczu otwarcia miała wymiar symboliczny i podkreśliła znaczenie wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest Euro 2012. - Podobnie symboliczny charakter będzie miała obecność prezydenta Komorowskiego w Kijowie w dniu 1 lipca podczas finału ME  – powiedział Jaromir Sokołowski.

 

Prezydenci Komorowski i Janukowycz – zaznaczył minister - mówili też o stanie relacji Unia Europejska-Ukraina w kontekście parafowanej umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.

 

Jak relacjonował minister Sokołowski, tematem rozmowy prezydentów była m.in. kwestia stworzenia „warunków politycznych, które mogłyby pozwolić na podpisanie i ratyfikację tej umowy”.

 

- W tym kontekście prezydent Bronisław Komorowski poruszył sprawę Julii Tymoszenko i Jurija Łucenki; rozmawiał z prezydentem Janukowyczem na temat sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów do ukraińskiego parlamentu, które odbędą się 28 października – powiedział minister.

 

Zaznaczył, że spotkanie było też okazją do omówienia kwestii dwustronnych, w tym perspektywy rychłego otwarcia tzw. czwartego cmentarza katyńskiego, czyli cmentarza w Bykowni. Ma to nastąpić jesienią 2012 r. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni będzie czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 r.

 

- Prezydent Komorowski z satysfakcją przyjął deklarację prezydenta Janukowycza o jego determinacji do ostatecznego przekazania Polakom we Lwowie nieruchomości na tzw. Dom Polski, czyli miejsce spotkań Polaków mieszkających we Lwowie – poinformował Jaromir Sokołowski.

 

Ukraiński przywódca przybył do Warszawy z okazji inauguracji Euro 2012 organizowanego wspólnie przez Polskę i Ukrainę. Po rozmowach obaj prezydenci obejrzeli mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy Polska-Grecja na warszawskim Stadionie Narodowym. Zobacz także: Prezydent w radiowej „Trójce” Spotkanie z ekspertami i politykami o Ukrainie Prezydent przyjął jednego z liderów ukraińskiej opozycji

 

W ostatnich dniach prezydent spotkał się z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Arsenijem Jaceniukiem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji wewnętrznej Ukrainy, jesiennych wyborów parlamentarnych w tym kraju i szans na kontynuowanie zbliżania Ukrainy z UE. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu