Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 czerwca 2012

Skwer Wolnego Słowa - przed dawną siedzibą Cenzury

  |   Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy ,,Skwer Wolnego Słowa” Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy ,,Skwer Wolnego Słowa” Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy ,,Skwer Wolnego Słowa” Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy ,,Skwer Wolnego Słowa” Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy ,,Skwer Wolnego Słowa”

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości nadania nazwy Skwer Wolnego Słowa przestrzeni przy ul. Mysiej przed dawną siedzibą Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk - Cenzury. W uroczystości uczestniczyła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz państwowych, warszawska młodzież oraz byli działacze opozycji demokratycznej w PRL.

 

- Dobrze wiemy, że na początku jest wolna myśl i wolne słowo. Na początku było słowo, było wolne słowo i dzisiaj mamy wolną Polskę. I warto o tym pamiętać, także poprzez uczczenie tego szczególnego miejsca, nie tylko nazwą przypominającą wolność słowa, ale także, mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem tu stanie pomnik zwycięstwa wolnego słowa - zwycięstwa w Polsce, zwycięstwa w całej naszej części Europy - powiedział prezydent.

 

Jak dodał, bardzo by chciał, aby był to pomnik trafiający do wyobraźni młodych ludzi, tak, aby pamiętali, że wolność nigdy nie jest zdobywana raz na zawsze.

 

Prezydent zwracając się zebranych powiedział, że widzi wiele osób, z którymi razem drukowali, kolportowali, marzyli o wolności i razem zaczynali walkę o wolność od wolnego słowa, od wolnej myśli i wyjścia z tą myślą jak najdalej do ludzi.  - Myślę sobie, że razem powinniśmy zadbać o to, aby następne pokolenia pamiętały nie tylko o walce o wolne słowo, ale pamiętały o tym, że zdobycz - jaką była wolność - musi być stale umacniana, pilnowana - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Dziękował władzom Warszawy za dobry początek, jakim jest Skwer Wolnego Słowa - Tu razem zbudujemy pomnik zwycięstwa wolnego słowa nad brakiem wolności nad cenzurą, nad dawną ulicą Mysią - powiedział prezydent.

 

Odsłonięcie Skweru Wolnego Słowa stanowi pierwszy etap działań na rzecz budowy w tym miejscu pomnika - Memoriału Wolnego Słowa. Symbolu zwycięskiej walki ze zniewoleniem. Inicjatywa ta objęta jest honorowym patronatem Prezydenta RP.

Poleć znajomemu