Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 czerwca 2012

Wystawa „Wolność jest kobietą”

  |   Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność jest kobietą” Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność jest kobietą”, Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność jest kobietą”,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzył w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność jest kobietą”, przedstawiających sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80.

 

Wystawa została zorganizowana w ramach Święta Wolności w 23. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.

 

- Oczywiste jest, że wolność ze swej natury jest kobieca i piękna. (...) Dziękuje panu Niedenthalowi za wysiłek, wspaniałe wyczucie, chęć i zainteresowanie, aby w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób uchwycić to co dziś po latach jest dla nas czymś niesłychanie ważnym. Bo można mówić o wolności opowiadając o heroicznych czynach (...) można także pokazywać życie, w którym wszyscy funkcjonowaliśmy marząc o tej wolności. Serdecznie dziękuję za możliwość zobaczenia tej Polski, która wybijała się ku wolności. Można o historii mówić, można ją opisywać, ale niewątpliwie ogromnym walorem fotografii jest możliwość pokazania historii (...) Jest w tym największa chyba szansa na absolutną prawdę o tym wydarzeniu - powiedział prezydent.

 

Szereg prezentowanych na wystawie zdjęć pokazywanych jest po raz pierwszy. Ponad trzydzieści zdjęć prezentowanych na wystawie „Wolność jest kobietą” to kapsułki, w których zamknięta jest nasza najnowsza historia. Oglądanie ich pozwala nam cofnąć się w czasie, by docenić nieco zapomniane bohaterki polskiej wolności: kobiety. W gdańskiej stoczni podczas strajku, w kilometrowych kolejkach po kartkowe jedzenie dla dzieci, w tramwajach i w kościołach. Czasami były szczęśliwe, częściej zmęczone, zawsze – fascynujące.

 

Chris Niedenthal (ur. 21 października 1950 w Londynie) – polski fotograf i fotoreporter. Współpracował m.in. z pismami: „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel” i „Geo”. Fotografował strajki w Gdańsku w 1980 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. Autor licznych wystaw i publikacji, w tym autobiografii „Zawód: fotograf”. Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

 

Wystawę będzie można oglądac w dniach 4 czerwca–9 czerwca w godzinach 11.00-19.00 (7 czerwca 13.00-20.00) w Galerii Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17. 

(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu