Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 3 czerwca 2012

Piknik Wolnościowy i otwarty Pałac Prezydencki

Piknik na skwerze na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia był częścią czwartej edycji warszawskiego Święta Wolności zorganizowanego dla uczczenia 23. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. przez stołeczny Dom Spotkań z Historią.

 

W niedzielę dla zwiedzających otwarty był Pałac Prezydencki. Odwiedziło go ponad  1,5 tys. osób.

 

Imprezę "4 VI Wyłącz system vol. 4" pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w tym roku patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Zobacz także: Prezydent weźmie udział w Święcie Wolności

 

Na skwer przybyło wielu warszawiaków wraz z całymi rodzinami. Dzieci pod kierunkiem edukatorów miały okazję nauczyć się zabaw popularnych w okresie PRL-u - gier w kapsle, klasy i w gumę.


Podczas warsztatów "Mężczyźni wielofunkcyjni" działacze opozycji demokratycznej m.in. Mirosław Chojecki prezentowali program przygotowany specjalnie dla najmłodszych; m.in. przypominali swoje ulubione opowieści. Wśród innych atrakcji znalazły się bajki odtwarzane z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika "Ania", zabawy sportowe, zręcznościowe i plastyczne oraz teatrzyk.


Działacz opozycji demokratycznej, Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec poprowadził zainteresowanych szlakiem miejsc związanych z jej działalnością. Podkreślił, że bardzo podoba mu się inicjatywa radosnego celebrowania Święta Wolności. - Ta forma sprawia, że ono jest takie trochę „odkoturnowane”, jest prawdziwym świętem ludzi. Chętnie zgodziłem się na udział w nim i zaproponowałem, że poprowadzę chętnych szlakiem miejsc, które odegrały jakąś rolę w tym wybijaniu się na niepodległość, takich jak m.in. Instytut Socjologii, skąd 6 lutego 1989 r. szliśmy do obecnego Pałacu Prezydenckiego na rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu – opowiadał Henryk Wujec.


Na skwerze znalazł się także punkt odsłuchu nagrań opowieści byłych opozycjonistek m.in. Anny Komorowskiej i Ludwiki Wujec. W punkcie można było pobrać aplikację "Warszawa opozycjonistek" i wyruszyć na spacer ich śladem. W ramach obchodów Święta Wolności swoje podwoje dla zwiedzających otworzył Pałac Prezydencki. Chętni mogli obejrzeć m.in. sale Kolumnową, Obrazową , Kaplicę czy otwartą w maju Salę Jerzego Nowosielskiego. (PAP, inf. własna)

 

Zobacz program obchodów Święta Wolności >>
 

Poleć znajomemu