Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 maja 2012

Kilka tysięcy zwiedzających Pałac i Belweder

Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów - kolejka przed budynkiem   |   Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Pałac Prezydencki otwarty w Noc Muzeów Belweder otwarty w Noc Muzeów Belweder otwarty w Noc Muzeów Belweder otwarty w Noc Muzeów Belweder otwarty w Noc Muzeów

W ramach projektu "Noc Muzeów w Warszawie", w nocy z soboty na niedzielę,  blisko 4 tysiące zwiedzających obejrzało miejsca w Pałacu Prezydenckim, w których na co dzień pracuje głowa państwa. Belweder zwiedziło blisko tysiąc osób.

 

W Pałacu Prezydenckim można było zwiedzić między innymi Salę Białą, Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę. Niewątpliwą atrakcją była otwarta w piątek Sala Jerzego Nowosielskiego, w której można było obejrzeć 10 obrazów artysty: cerkwie, monastyry, abstrakcje i pejzaże.

 

Zwiedzający mogli obejrzeć też największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych miejsce -  Salę Kolumnową, gdzie odbywa się większość uroczystości z udziałem Prezydenta RP, m.in.: powołanie i odwołanie rządu, wręczanie orderów i odznaczeń państwowych, nominacji profesorskich, sędziowskich, a także konferencje prasowe z udziałem zagranicznych gości.  Historyczny mebel - Okrągły Stół, który w czasie obrad w 1989 roku był ustawiony w Sali Kolumnowej, obecnie stoi w prawym skrzydle Pałacu Prezydenckiego. Można było go obejrzeć w trakcie zwiedzania.

 

Zwiedzić można było także Salę Białą, w której Prezydent RP przyjmuje przywódców innych państw, a także pozostałych gości.

 

 

Natomiast w Belwederze zwiedzającym udostępniony został Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, Salę Orderu Virtuti Militari oraz Kaplicę Belwederską.

 

Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego urządzono w pomieszczeniu, w którym w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części używanej przez rodzinę Marszałka. W gabinecie Józef Piłsudski pracował, przyjmował oficerów Adiutantury Generalnej i Kancelarii Cywilnej, prowadził narady z dowódcami i podkomendnymi. Wyposażenie gabinetu stanowi oryginalne biurko z lampkami i kałamarzem, fotel Marszałka oraz drugi fotel dla gości przy biurku, a także łóżko z szafką nocną.

 

W czasie, gdy Belweder i Pałac zostały udostępnione zwiedzającym prezydent był w drodze na szczyt NATO w Chicago.

 

Zobacz także: Pałac Prezydencki i Belweder otwarte w Noc Muzeów

 

Poleć znajomemu