Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 maja 2012

Spotkanie Prezydenta RP z prof. Brzezińskim

  |   Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z prof. Zbigniewem Brzezińskim, m.in. w związku ze szczytem NATO, który odbędzie się w dniach 20-21 maja w Chicago. Profesor pytany przez dziennikarzy o to spotkanie podkreślił, że nie udzielał prezydentowi Komorowskiemu porad, a podzielił się z nim swoją opinią. Prezydent z kolei - dodał - przedstawił mu swoje poglądy w tej kwestii.


- To było bardzo pożyteczne, ciekawe - powiedział Brzeziński. Jak dodał, uważa, że zbliżający się szczyt NATO będzie miał duże znaczenie. Głównym tematem spotkania w Chicago będzie sprawa zakończenia misji wojskowej w Afganistanie.

Zobacz także: RBN o Euro 2012 i szczycie NATO w Chicago


Prof. Brzeziński o polityce wobec Ukrainy

 

Pytany, jak ocenia działania Polski i Europy ws. Julii Tymoszenko były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział, że popiera zarówno politykę Europy Zachodniej wobec Ukrainy, z którą Polska się nie zgadza, jak i polską politykę, której nie popiera Europa Zachodnia.

Według prof. Brzezińskiego to, co robi w tej kwestii Europa jest uzasadnione. - Europa jest tworem opartym na pewnych zasadniczych wartościach demokratycznych, od których nie może się odciąć. Byłoby dla Europy niekorzystne, gdyby się odcięła - powiedział Brzeziński.

 

Zaznaczył też, że za rozsądną uważa również politykę Polski w kwestii Tymoszenko. - Polska jest jednym z głównych sąsiadów Ukrainy, ma bliskie powiązania z Ukrainą, może odgrywać pozytywną rolę we wpływaniu na wewnętrzną politykę ukraińską i tutaj stosunek osobisty wzajemnego zaufania ze strony prezydenta Komorowskiego i Wiktora Janukowycza jest moim zdaniem korzystny dla obydwóch - powiedział Brzeziński.


- Popieram jednocześnie politykę Europy Zachodniej, z którą Polska się nie zgadza, i polską politykę, której nie popiera Europa Zachodnia, ale uważam, że obie polityki wzajemnie się wzmacniają - ocenił profesor.


O sytuacji Stanów Zjednoczonych

 

Dziennikarze pytali też Brzezińskiego o to, jak ocenia w tej chwili kondycję Stanów Zjednoczonych. Według profesora nie jest ona najlepsza z punktu widzenia gospodarczego. - Sytuacja, w której znajdują się Stany Zjednoczone w skali światowej jest bardzo zawiła, ale to jeszcze bardziej podkreśla stabilizującą rolę Ameryki w świecie - powiedział.


Brzeziński uważa, że właściwie wszystkie kraje sobie z tego zdają sprawę, jeśli nawet niektóre z nich tego nie popierają. Zdaniem byłego doradcy Cartera, polityka amerykańska w stosunku do Europy i Azji powinna być równomierna, zbalansowana. - Obydwie części Eurazji są zasadniczo ważne dla stabilności świata. Ja nie widzę w obecnym okresie historycznym jakiegoś zasadniczego wyboru między jednym a drugim. Ameryka tego wyboru nie dokonuje - ocenił.


Zdaniem Brzezińskiego Ameryka jest zaangażowana bezpośrednio w przyszłość Europy i ma dużą rolę do odegrania w utrzymaniu stabilności.

 

O relacjach polsko-amerykańskich


Profesor ocenił, że relacje polsko-amerykańskie są "pozytywne, twarde, oparte na wzajemnym zaufaniu oraz większym zrozumieniu ze strony Ameryki rosnącej roli Polski w tej części Europy".

 

Dodał, że polsko-amerykańskie stosunki oparte są również na wzajemnej sympatii historycznej, która jest głęboko zakotwiczona w świadomości społeczeństwa amerykańskiego i polskiego. - Nie wyczuwam tu żadnych źródeł dla obaw - powiedział Brzeziński. (PAP)

Poleć znajomemu