Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 maja 2012

Prezydent i Król Norwegii o partnerstwie i współpracy

Konferencja   |   Konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" Konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" Konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" Konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" Konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie"

Jego Królewska Mość Harald V Król Norwegii i prezydent Bronisław Komorowski otworzyli w czwartek w Warszawie konferencję "Partnerstwo polsko-norweskie". Przedstawiciele rządów i biznesu z obu krajów rozmawiali o rozwijających się relacjach dwustronnych m.in. gospodarczych.

 

W konferencji dotyczącej partnerstwa polsko-norweskiego wzięli udział członkowie bardzo licznej towarzyszącej norweskiej Parze Królewskiej delegacji. Obradom przysłuchiwały się też JKM Królowa Norwegii Sonja i Pierwsza Dama Anna Komorowska.

 

Czwartek jest drugim dniem oficjalnej wizyty norweskiej Pary Królewskiej w Polsce.

 

Podczas konferencji, która odbywała się w warszawskim hotelu Intercontinental Król i prezydent mówili o szybko wzmacniających się więzach gospodarczych między Polską a Norwegią, o współpracy w ramach NATO oraz o pomocy finansowej, jaką Polska otrzymuje za pośrednictwem Norweskiego Mechanizmu Finansowego i mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

 

- Wymierne rezultaty projektów sfinansowanych z mechanizmów wnoszą znaczący wkład w wiele obszarów rozwoju Polski. O tym staramy się pamiętać, z tym wiążemy nasze dalsze nadzieje - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Polska jest największym beneficjentem grantów norweskich. W latach 2009-2014 dla Polski przeznaczono ponad 570 mln euro. Głównym celem tej formy pomocy jest zmniejszanie nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienie stosunków dwustronnych.

 

Harald V podkreślał, że polska jest ważnym rynkiem dla norweskich produktów morskich. Widzi on też duże pole do rozwoju współpracy jeśli chodzi o sektor ropy naftowej i gazu.

 

Bronisław Komorowski z kolei przekonywał, że Polska ma wiele do zaoferowania Norwegii oraz że polska gospodarka stała się konkurencyjna i atrakcyjna.

 

Prezydent zapewnił też, że Norwegia to dla Polaków "solidna marka".  - Głęboko wierzę, że razem możemy wzmocnić północ Europy, nasz wspólny region, obszar naszej troski i nadziei - oświadczył Bronisław Komorowski.

 

W konferencji wzięli udział m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i szef norweskiego MSZ Jonas Gahr.

 

Następnie Król Norwegii Harald V i prezydent Bronisław Komorowski wzięli w udział w seminarium "Wyzwania i współpraca w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa". Rozmawiano o m.in. o przemyśle obronnym i zbliżającym się szczycie NATO w Chicago. Podczas seminarium przemówienia wygłosili ministrowie obrony Norwegii - Barth Eide i Polski - Tomasz Siemoniak. (PAP)

 

Poleć znajomemu