Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 maja 2012

Bronisław Komorowski o pomniku Ryszarda Siwca

Prezydent Bronisław Komorowski pytany o odsłonięty w sobotę przy Stadionie Narodowym w Warszawie pomnik Ryszarda Siwca, który w 1968 r. w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia w czasie Centralnych Dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, powiedział w niedzielę:

 

„Wydaje się rzeczą oczywistą wynikającą z pewnej przyzwoitości, żeby to dramatyczne wydarzenie upamiętnić w tym miejscu, gdzie będą miały miejsce rozgrywki, wydarzenia sportowej rangi. Bo to jest także przypomnienie dramatycznej historii roku 1968, w którym i Polacy niepytani o zgodę uczestniczyli jako cząstka Układu Warszawskiego w inwazji na ówczesną Czechosłowację.

 

Wtedy każdy odruch niezgody na takie działanie był z pogranicza bohaterstw a już tak dramatyczne zaznaczenie niezgody, jakim było samospalenie, warte jest przypomnienia.

 

Mam zresztą osobiste wspomnienie związane częściowo z tym dramatem pana Siwca. Pamiętam, jak sami próbowaliśmy na zasadach jeszcze takich prekonspiracji pomarcowej w 1968 roku, jakoś powiadomić warszawiaków przynajmniej o tym niezwykłym wydarzeniu, dramatycznym.

 

Pamiętam, jak z własnym szwagrem robiłem ulotki, takie fotograficzne po to, aby potem je gdzieś rozrzucać po mieście. I o ile mnie pamięć nie myli, autorem tekstu był chyba Antoni Macierewicz, co dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia". (PAP)

Poleć znajomemu