Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 kwietnia 2012

„Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania

Prezydent ściska dłoń dziewczynki robiącej kotylion   |   „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania Prezydent Bronisław Komorowski i Sylwia Gruchała wspólnie z dziećmi przygotowują kotyliony „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania
Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką zaprosili Polaków do wspólnego, radosnego obchodzenia świąt majowych: Dnia Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 

W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięli uczniowie warszawskich szkół oraz wybitni polscy sportowcy - Danuta Dmowska, Sylwia Gruchała, Leszek Blanik, Mariusz Czerkawski i Robert Korzeniowski, którzy wspólnie z Parą przygotowali biało-czerwone kotyliony – symbol dumy z polskich barw narodowych i polskich sukcesów. W ramach zainicjowanych przez Prezydenta obchodów, objętych wspólnym hasłem radosnej „Majówki z Polską”, znajdują się m.in.: akcje kotylionowe w szkołach, biało-czerwone iluminacje, do których dołączyły liczne miasta, a także atrakcje przygotowane w okolicy Pałacu Prezydenckiego.

 

„Już niedługo będziemy obchodzić Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. Pamiętajmy, że to nasi przodkowie uchwalili pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Czerpiąc inspirację z najważniejszych intelektualnych dokonań epoki, stworzyli nowoczesny dokument, który miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości” – napisał Prezydent Bronisław Komorowski w liście wysłanym w kwietniu br. do uczniów i nauczycieli. „Jestem przekonany, że w wielu polskich domach i szkołach rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości z okazji majowych świąt. Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dniom towarzyszyło jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami nowoczesnego patriotyzmu. Podobnie jak w ubiegłym roku, szczególnie mocno zachęcam do wspólnego przygotowywania i przypięcia biało-czerwonych kotylionów. Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas – Polaków – na przestrzeni wieków”.

 
Cała Polska przystroi się na biało-czerwono
 

W nawiązaniu do zapoczątkowanego półtora roku temu, 11 listopada 2010 r., pomysłu zmieniania znanych budynków w wielkie polskie flagi, 2 i 3 maja po raz kolejny na biało-czerwono rozbłyśnie Pałac Prezydencki. Prezydent Bronisław Komorowski, w liście do prezydentów miast, korporacji samorządowych oraz marszałków województw, zaprosił do udziału w „Majówce z Polską” wszystkie polskie gminy, powiaty, województwa, miasta i liczne instytucje.

 

Najpiękniej udekorowane w tych dniach budowle i miejsca publiczne zostaną wyróżnione przez Prezydenta RP w Dniu Samorządu Terytorialnego. Na apel o przyłączenie się do wspólnych, radosnych obchodów i symboliczne podświetlenie lub udekorowanie najważniejszych budowli bądź ulic, odpowiedziało wiele polskich miast-  m.in.: Katowice, Wrocław, Lublin, Szczecin, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Gorzów Wlkp., Opole, Toruń, Warszawa. Wśród podświetlonych na biało-czerwono obiektów znajdą się m.in. warszawski Pałac Kultury i Nauki, miejskie ratusze, fasady budynków, mosty.

 

Akcję „Majówka z Polską” promować będą: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polski oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Po raz kolejny, Prezydent Komorowski połączył we wspólnym działaniu liczne środowiska samorządowe.

 

Majówka z Polską w szkołach – uczniowie będą promować polską flagę i Konstytucję

 

Wspólnie z polskimi sportowcami, którzy dumnie reprezentują barwy narodowe na arenie międzynarodowej, Para Prezydencka zachęcała dziś uczniów do przygotowania i przypięcia symbolicznych biało-czerwonych kotylionów. Instrukcję wykonania kotylionów można znaleźć na stronie www.prezydent.pl/dla-mlodych/zrob-bialo-czerwony-kotylion .

  Zobacz także: List prezydenta z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja

W liście wysłanym wcześniej do uczniów i nauczycieli, Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił nie tylko do udziału w przygotowywaniu kotylionów, ale też do innych aktywności – organizowania wydarzeń promujących dumę z polskiej flagi, lekcji poświęconych Konstytucji 3 Maja i radosnego świętowania Majówki. Prezydent objął także patronatem akcję „Współczesny patriotyzm”, przygotowaną przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, polegającą na poprowadzeniu lekcji o świętach majowych przez wolontariuszy w wybranych szkołach całej Polski.

 

Wybrane wydarzenia z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej oraz atrakcje dla warszawiaków

 

Istotą „radosnego świętowania” jest równoległość najważniejszych uroczystości państwowych i lokalnych akcji obywatelskich, pomysłów uczniowskich i inicjatyw samorządowych. To czyni z Majówki wspólne święto wszystkich. W ramach oficjalnych obchodów świąt 2 i 3 maja, a także wydarzeń organizowanych z tej okazji przy współpracy Kancelarii Prezydenta, zaplanowano m.in.:

 

1 maja, rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – iluminacja Pałacu Prezydenckiego w barwach UE

2 i 3 maja – iluminacja Pałacu Prezydenckiego w barwach bieli i czerwieni

 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

 • Prezydent RP Bronisław Komorowski 2 maja uroczyście podpisze Ustawę o  zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Prezydent wręczy także flagi przedstawicielom szkół, organizacjom polonijnym, olimpijczykom, wojsku, szkołom, harcerzom.
 • Przestrzeń wokół Pałacu:
  -   przed  Pałacem otwarta zostanie wystawa pt. „Biało-Czerwona na Białym”, pokazująca polską flagę na tle śnieżnych krajobrazów i w chwilach sukcesów polskich podróżników. Na Pałacu zostaną rozpięte dwie olbrzymie flagi, a  w południe odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt.
  -   Na Krakowskim Przedmieściu zostanie rozstawiony namiot, w którym dzieci będą mogły robić kotyliony i częstować się watą cukrową w kolorach białym i czerwonym.
  -   W Majówkę włącza się też środowisko harcerskie które  zorganizuje dla najmłodszych turniej gier przy pomniku Bolesława Prusa.
 • Na scenie obok Pałacu Prezydenckiego obędą się występy artystyczne przygotowane przez środowiska polonijne, a o godzinie 20.00 rozpocznie się tam koncert orkiestr wojskowych.
 • W Domu Polonii odbędzie się spotkanie Prezydenta z Polonią Świata i wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom polonijnym

3 maja – Święto Narodowe 3 Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 • Prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uroczystościach na Zamku Królewskim  oraz na Placu Zamkowym, gdzie wygłosi przemówienie.
 • W Galerii Kordegarda Prezydent otworzy wystawę pt. „Duma Rzeczypospolitej”, poświęconą Konstytucji 3 Maja, przygotowaną z inicjatywy Prezydenta RP wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja, a także jej obcojęzyczne wersje: angielską, francuską, niemiecką i rosyjską oraz Konstytucję dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego wydaną w 1831 roku. 
Poleć znajomemu