Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 kwietnia 2012

Rozmowy prezydentów Polski, Łotwy i Estonii

  |   Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii Spotkanie prezydentów Polski, Łotwy i Estonii

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że podpisał decyzję o uczestnictwie polskich sił powietrznych w realizacji zadań związanych z misją NATO - Baltic Air Policing. Chodzi o nadzór nad przestrzenią powietrzną Estonii, Litwy i Łotwy.

 

- To jest znakiem naszego zainteresowania pełnym współdziałaniem i uczynieniem problemu bezpieczeństwa sprawą wspólną – zaznaczył Bronisław Komorowski. - Żołnierze polscy, polscy lotnicy będą w dalszym ciągu chronili niebo nad krajami bałtyckimi. I jest to nasz wkład w bezpieczeństwo tego regionu - podkreślił.

 

Polski prezydent poinformował o podpisaniu decyzji na wtorkowej, wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Łotwy i Estonii: Andrisem Berzinsem i Toomasem Ilvesem.

 

Prezydenci podczas rozmów trójstronnych omawiali wspólne stanowisko na majowy szczyt NATO w Chicago.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że prezydenci rozmawiali o kontynuowaniu i wykonaniu w pełni przyjętej przez NATO strategii zakończenia misji wojskowej w Afganistanie do końca roku 2014, a także o kwestii kontynuowania pomocy w innych formach dla państwa afgańskiego po przejęciu przez Afgańczyków odpowiedzialności za własny kraj.

 

Polski prezydent powiedział też o potrzebie utrzymania szczególnej rangi art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który powinien być w dalszym ciągu fundamentem funkcjonowania Sojuszu.  - A to oznacza kładzenie większego nacisku na gwarancje bezpieczeństwa terytoriów krajów członkowskich i z tym się wiążą  konkretne wnioski, nasze wspólne wnioski dotyczące podtrzymania i aktualizacji planów ewentualnościowych dla naszych krajów, jak i wspólna troska o budowę nowoczesnych systemów, które by chroniły nasz rejon, mam na myśli głównie system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydenci Łotwy i Estonii dziękowali Polsce za udział w operacji NATO Baltic Air Policing. 

 

- My w Estonii niezmiernie doceniamy zaangażowanie Polski w tym zakresie - podkreślił prezydent Toomas Ilves.

 

- Chcę podziękować, że Polska wyraziła zgodę na udział sił powietrznych w tym projekcie. To bardzo ważny sygnał, który wysyła Polska. Pracujemy dla naszej wspólnej przyszłości - powiedział prezydent Łotwy Andris Berzins. 

 

- Potrzebujemy regularnych spotkań w formacie bałtycko - polskim, mamy bardzo wiele tematów wspólnych - zaznaczył też prezydent Estonii Toomas Ilves. - Jesteśmy sojusznikami i powinniśmy o wszystkich sprawach rozmawiać wspólnie - dodał.

 

Zdaniem prezydenta Estonii, podstawowym celem majowego szczytu NATO jest wzmocnienie sojuszu transatlantyckiego. Dodał też, że dla jego kraju jednym z ważnych tematów jest obrona w cyberprzestrzeni. - Chcemy, aby wszystkie aspekty dotychczasowej polityki cyberobrony NATO były dalej wdrażane - zaznaczył Toomas Ilves.

 

Dziennikarze pytali również, czy nieobecność na spotkaniu prezydent Litwy Dalii Grybauskaite nie wpłynie negatywnie na wypracowanie wspólnego stanowiska naszych krajów na majowy szczyt NATO. - Myślę, że nie będzie miało negatywnego wpływu. Aczkolwiek pewnie gdyby Litwa zechciała również uczestniczyć w tego rodzaju negocjacjach, to siła wspólnego głosu może byłaby większa. Niewątpliwie warto myśleć w tę stronę ze względu na to, że istnieje wspólnota problemów bezpieczeństwa wszystkich krajów bałtyckich i Polski - odpowiedział Bronisław Komorowski.
 

Prezydent powiedział też, że zaprosił prezydent Litwy w lutym, kiedy był z wizytą na Litwie. - Oczywiście zaproszenie jest aktualne cały czas i mam nadzieję, że będzie taki moment, w którym będziemy mogli wspólnie zastanawiać się nad problemami wspólnego bezpieczeństwa w regionie - dodał.

 

Prezydent podkreślił, że trzeba oddzielać to, co jest z natury swojej trudne w relacjach z sąsiadami - a takim trudnym obszarem zawsze są problemy mniejszości narodowej - od problemów bezpieczeństwa w regionie.

 

Prezydenci Łotwy i Estonii przybyli do Polski w poniedziałek na zaproszenie Bronisława Komorowskiego. 

 

Poleć znajomemu