Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 kwietnia 2012

Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Prezydent z osobami towarzyszącymi spaceruje w alejce na Powązkach   |   Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach Prezydent oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na warszawskich Powązkach

- Naszym obowiązkiem jest utrzymanie pamięci o ofiarach katyńskich – mówił prezydent Bronisław Komorowski na warszawskich Powązkach. Prezydent złożył kwiaty na grobie Wojciecha Ziembińskiego oraz pod tablicą katyńską.

 

Bronisław Komorowski przypomniał biografię zmarłego w 2001 roku Wojciecha Ziembińskiego, fundatora krzyża Poległym na Wschodzie przy kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach, inicjatora i budowniczego (wraz z ks. Stefanem Niedzielakiem) Sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie oraz współzałożyciela Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej.

 

- Wojtek Ziembiński miał ogromne zasługi dla pamięci o Katyniu - mówił prezydent. - W tamych czasach ani nie było to modne, ani popularne, ani bezpieczne.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że Ziembiński zasłużył się także jako inicjator budowy warszawskiego pomnika Ofiar Agresji Sowieckiej 17 Września 1939.

 

- Chcemy zachować pamięć o Wojciechu Ziembińskim pomimo różnic. Pomimo różnic możemy się spotykać w imię zachowania pamięci narodowej - dodał Bronisław Komorowski.


Prezydent proszony był również o komentarz na temat informacji prasy rosyjskiej dotyczących korzystnego dla Rosji wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie Katynia.


Jak informują "Moskowskije Nowosti", Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem. Dziennik precyzuje, że tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Wyrok ma zostać ogłoszony w poniedziałek.


- Wydaje mi się rzeczą absolutnie niemożliwą, aby te informacje, które przyszły z prasy rosyjskiej, mogły zyskać walor „smutnej prawdy” - powiedział dziennikarzom prezydent.


Prezydent mówił też o niepewności i konsternacji z powodu informacji, która przyszła z prasy rosyjskiej "o podobno już jakby zapowiadanych decyzjach Trybunału w Strasburgu".


- Gdyby się okazało z nieznanych dla mnie i niezrozumiałych, i nieakceptowanych powodów, że trybunał międzynarodowy uznałby brak odpowiedzialności za przywództwo Józefa Stalina dzisiaj, po upływie lat, kiedy jednak jest ciągłość państwowości rosyjskiej zachowana, to oczywiście istnieje droga odwoławcza i o tym warto pamiętać - zaznaczył prezydent. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu