Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 29 marca 2012

Prezydent w Sejmie na wystąpieniu szefa MSZ

Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ   |   Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent wysłuchał w Sejmie wystąpienia szefa MSZ Prezydent w Sejmie

Prezydent Bronisław Komorowski wysłuchał w czwartek w Sejmie informacji szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku.  Prezydent ocenił wystąpienie szefa MSZ jako ważne i interesujące. Podkreślił też, że musimy mieć ambicje współkształtowania procesów zachodzących w UE. 

 

- Musimy się ustosunkowywać do zjawisk zachodzących w UE i musimy mieć ambicję współkształtowania tych zjawisk. To jest pytanie o przyszły kształt Europy, ale przed wszystkim o metodę kontynuowania i pogłębiania procesu integracji europejskiej – powiedział prezydent dziennikarzom w Sejmie.

 

Jak zaznaczył, z satysfakcją odnotowuje fakt, że została uwzględniona także jego sugestia, aby ważną i potrzebną dla Polski dyskusję o przyszłości UE – nawet dotyczącą trudnych zagadnień, jak suwerenność, federalizm – przeniesiono z Berlina do Warszawy. - To oceniam jako zjawisko bardzo pozytywne – mówił.  I jak dodał, ma nadzieję, że ta dyskusja, na pewno nie bez emocji, ale przynajmniej bez politycznej złośliwości może się w polskim Sejmie toczyć.

 

Prezydent podkreślił, że sukcesy gospodarcze decydują o pozycji, randze kraju na arenie międzynarodowej. - Tego rodzaju spojrzenie jest ważne także dla polskiej opinii publicznej, bo cały czas walczymy o odpowiednią ocenę nie tylko naszych aspiracji, ale też możliwości i osiągnięć przez partnerów politycznych świata zachodniego – dodał.

 

Ocenił, że Polska powinna bardzo intensywnie pracować na rzecz pogłębienia współpracy ze wschodzącymi rynkami . Jak dodał, Polska może szukać nowych szans m.in. we współpracy z Chinami, Indiami, Brazylią, Turcją.

 

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy zwrócił też uwagę, że najważniejszym Polskim partnerem jest UE, a Niemcy odgrywają bardzo istotną rolę, a oprócz tego są naszym sąsiadem, z którym mamy największą wymianę handlową, najwięcej interesów politycznych, ale z którym mamy też trudną historię, ale przezwyciężoną w procesie pojednania między narodami. - Powinniśmy postrzegać i mieć odwagę zdefiniowania rzeczywistej roli Niemiec, przy jednoznacznym podkreślaniu, że ta pozytywna rola musi się mieścić w procesie pogłębionej integracji europejskiej - ocenił.

 

Na pytanie, czy sytuacja wrakiem TU-154, który nadal jest w Rosji, jest symbolem stosunków polsko-rosyjskich. - Symboli jest dużo więcej – odpowiedział. Dodał, że są także inne ważne i obciążające relacje polsko-rosyjskie wydarzenia - zbrodnia katyńska , Sybir. - Nie wolno sprowadzać warstwy symbolicznej w relacjach polsko – rosyjskich tylko i wyłącznie do problemu katastrofy smoleńskiej – ocenił Bronisław Komorowski.

 

Poleć znajomemu