Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 marca 2012

Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego   |   Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski) Gabinet Marszałka Piłsudskiego w Belwederze (Fot. Marcin Bogusławski)

Gabinet, salonik i pokój adiutanta, gdzie mieszkał i urzędował podczas pobytu w Belwederze Marszałek Józef Piłsudski, zostały w poniedziałek uroczyście otwarte dla zwiedzających. W uroczystości wzięła udział Para Prezydencka oraz członkowie rodziny marszałka – córka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska oraz wnuk Krzysztof Jaraczewski.

 

- Chciałem wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego (...) że będziemy mogli zaoferować zwiedzanie tych pokoi, które zostały odtworzone i urządzone autentycznymi meblami i pamiątkami związanymi z pobytem tutaj rodziny marszałka Józefa Piłsudskiego i samego marszałka - mówił podczas uroczystego otwarcia gabinetu prezydent Bronisław Komorowski.


Jak dodał, kiedy zdecydował się z żoną zamieszkać w Belwederze po wyborach prezydenckich, wartownicy uprzedzali, że "tu czasami marszałek Piłsudski chodzi po nocy". - I pamiętam moją pierwszą myśl: „I wspaniale”, bo jakby nie było sprawa zostaje między nami Litwinami. Marszałek Piłsudski i jego wspaniała rodzina te korzenie litewskie zawsze podkreślała i ja również, więc od razu zrobiło nam się milej, że w tym niezwykłym miejscu, jakim jest Belweder, trwa pamięć i są ślady niezwykłej polskiej historii - zaznaczył prezydent.

 

Marszałek Józef Piłsudski mieszkał i urzędował w Belwederze przez 13 lat - od 1918 do 1922 r., a później od 1926, z przerwami, do śmierci w 1935 r. Na przestrzeni lat funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał marszałek, zmieniały się wielokrotnie, dlatego nie było możliwe zrekonstruowanie autentycznego gabinetu, saloniku i pokoju adiutanta, określanych wspólnym mianem gabinetu marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdecydowano się więc na ich odtworzenie.


Gabinet urządzono w pomieszczeniu, gdzie w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części używanej przez rodzinę marszałka. W gabinecie Piłsudski pracował, przyjmował oficerów Adiutantury Generalnej i Kancelarii Cywilnej, prowadził narady z dowódcami i podkomendnymi. Wyposażenie gabinetu stanowi oryginalne biurko z lampkami i kałamarzem, fotel marszałka oraz drugi fotel dla gości przy biurku, a także łóżko z szafką nocną.


Salonik przygotowano w pomieszczeniach, gdzie przez pewien czas w latach 30. XX w. znajdowała się sypialnia Piłsudskiego. W saloniku marszałek przyjmował gości, prowadził poufne rozmowy polityczne, naradzał się ze swymi współpracownikami i udzielał wywiadów dziennikarzom. Znajdują się tam meble z epoki: skórzana kanapa i dwa klubowe fotele, okrągły stolik z popielniczką, stolik przyścienny i dwa krzesła.


Pokój adiutanta urządzono w części dawnego pokoju bibliotecznego Belwederu. W pokoju znajduje się szafa z mundurem adiutanta, biurko i krzesło adiutanta wraz z telefonami i dokumentami na biurku. W latach 1918-22 marszałek pełnił jednocześnie obowiązki głowy państwa i dowódcy armii, sprawując urząd Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego. Swoje obowiązki wykonywał z pomocą Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza i Kancelarii Cywilnej.
 

Zwiedzanie Rezydencji Belweder jest bezpłatne. Obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską oraz w miarę możliwości zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ze względu na komfort zwiedzania grupa nie może być większa niż 35 osób.


Rezerwacji należy dokonywać w godz.8.00-16.00 pod nr tel. (22) 695 19 53, fax (22)695 19 52, kom. 721 800 121 lub e-mail: [email protected]


Dla osób prywatnych zwiedzanie Belwederu organizuje Biuro Turystyczne „Trakt” pod nr tel. (22) 827 80 68/69.


Ze względu na charakter obiektu kierownik Rezydencji zastrzega sobie możliwość odwołania zwiedzania nawet w ostatniej chwili bez podania przyczyny. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu