Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 marca 2012

Prezydent zainaugurował nową formułę współpracy weimarskiej

Zdjęcie: Spotkanie sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski, Francji i Niemiec z udziałem Prezydenta RP   |   Spotkanie sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski, Francji i Niemiec z udziałem Prezydenta RP Spotkanie sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski, Francji i Niemiec z udziałem Prezydenta RP Spotkanie sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski, Francji i Niemiec z udziałem Prezydenta RP

W czwartek w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski, Francji i Niemiec Prezydent RP Bronisław Komorowski zainaugurował nową płaszczyznę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.


W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił znaczenie współpracy w formule weimarskiej dla bezpieczeństwa Polski i Europy. - Cieszę się, że dochodzi do rozszerzenia współpracy weimarskiej o formułę spotkań szefów narodowych rad bezpieczeństwa Polski, Francji i Niemiec. Nasza wola rozwijania współpracy weimarskiej jest oczywista, jest ona efektem zarówno naszego położenia geograficznego, jak i zaangażowania Polski w integrację europejską – mówił Bronisław Komorowski.


Prezydent wskazał na potrzebę pogłębienia integracji europejskiej. Wskazał, że obecny kryzys finansowy jeszcze bardziej uwidacznia konieczność przeprowadzenia tego procesu, w ramach którego jednym z zadań powinno być zaktualizowanie ESB. W kontekście szczytu NATO w Chicago prezydent wskazał na potrzebę dyskusji o zaangażowaniu ISAF w Afganistanie. - Będziemy starać się przekonywać naszych sojuszników do konsekwentnej realizacji strategii sojuszniczej wobec Afganistanu wypracowanej na szczycie NATO w Lizbonie w 2010 r. – podkreślił prezydent.


Tematami rozmów sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP Stanisława Kozieja, sekretarza generalnego Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego Francji Francisa Delona oraz sekretarza Federalnej Rady Bezpieczeństwa Niemiec gen. Ericha Vada, był zbliżający się szczyt NATO w Chicago, potrzeba nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa (ESB) oraz wymiana doświadczeń z przeprowadzanych w poszczególnych państwach narodowych strategicznych przeglądów bezpieczeństwa.


W Polsce Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego prowadzony jest pod auspicjami Prezydenta RP, cały proces przeglądu powinien się zakończyć latem 2012 r.

 

Czytaj więcej na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego >>
 

Poleć znajomemu