Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 marca 2012

Debata o aktywności osób starszych

  |   Konferencja „Zwiększanie aktywności osób starszych oraz solidarność międzypokoleniowa – podejście zintegrowane” Konferencja „Zwiększanie aktywności osób starszych oraz solidarność międzypokoleniowa – podejście zintegrowane” Konferencja „Zwiększanie aktywności osób starszych oraz solidarność międzypokoleniowa – podejście zintegrowane” Konferencja „Zwiększanie aktywności osób starszych oraz solidarność międzypokoleniowa – podejście zintegrowane”

- Na problem aktywności ludzi starszych musimy spojrzeć nie tylko w indywidualnym wymiarze każdego z nas, ale też z punktu widzenia procesów zachodzących w całym społeczeństwie i wyzwań stojących przed całym krajem – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski.


W środę w Pałacu Prezydenckim odbywa się międzynarodowa konferencja „Zwiększanie aktywności osób starszych oraz solidarność międzypokoleniowa – podejście zintegrowane”.  Została ona zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach obchodów w Polsce Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.


- Chodzi o to, abyśmy dostrzegli, że oprócz tego pierwszego kroku - przed którym stoimy, nad którym dyskutujemy, który nas czasem boli, czasem niepokoi, a dla niektórych stanowi szansę - jakim jest podniesienie wieku emerytalnego stoją przed nami dalsze pytania, problemy i dalsze wyzwania – powiedział prezydent. – Jest ich na pewno bardzo wiele, a wśród nich także problem aktywności zawodowej ludzi starszych, utrzymania zdolności do pracy – dodał.


- Chciałbym – zaznaczył Bronisław Komorowski - aby ta dyskusja się toczyła przygotowując nas samych, polską opinię publiczną do zmierzenia się z poważnymi wyzwaniami. Zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami procesów nieuchronnych.  W opinii prezydenta, jesteśmy społeczeństwem relatywnie młodym, ale – jak podkreślił - to się w ciągu najbliższej dekady w sposób dramatyczny zmieni i to wiedzą wszyscy.

 

Bronisław Komorowski zauważył, że trzeba świadomie budować mechanizmy, które w dalszej przyszłości dadzą być może na nowo szansę na poprawę procesów demograficznych. - Ale na najbliższą dekadę – choćby zastosowano różne metody zachęcające do rodzenia dzieci – zestarzejemy się jako społeczeństwo – ocenił.

 

 

- Stoimy w obliczu nie tylko wyzwania, ale i konieczności – podkreślił prezydent. Dodał, że problem aktywności ludzi starszych to problem świadomego sięgnięcia po ich doświadczenia, wiedzę, ale warto zrobić to w sposób umiejętny. Zaznaczył, że nie można przy tym stracić z oczu godnej starości i prawa do odpoczynku po trudach życia.
 

- Liczę, że mając świadomość nieuchronności procesów, przed jakimi stoimy, mając świadomość, że toczy się debata i jest przygotowywana wielka, potrzebna Polsce reforma systemu emerytalnego, wiedząc, że reprezentujemy różne poglądy wrażliwości, spróbujemy znaleźć ten element wspólnej troski o to, jak najlepiej stworzyć warunki do mądrego wykorzystania aktywności osób starszych – mówił prezydent.

 

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka wskazywała, że ze względu na procesy demograficzne, osób starszych przybędzie, dlatego patrzenie na ich aktywność, na wykorzystanie ich wiedzy, umiejętności , mądrości życiowej jest szalenie ważne zarówno dla osób starszych, jak i dla całego społeczeństwa.

 

Zdaniem minister podniesienie wieku emerytalnego może wpłynąć na możliwości awansu i rozwoju kariery osób starszych. Przyznała jednocześnie, że aktualnie przedsiębiorcy często nie inwestują w osoby w wieku przedemerytalnym.

 

W konferencji wzięła też udział Pierwsza Dama Anna Komorowska, a także m.in. ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Zapis wideo z całej debaty:

 

Poleć znajomemu