Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 lutego 2012

Prezydenci Polski i Łotwy za współpracą ws. energetyki

Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy   |   Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

Prezydenci Polski i Łotwy Bronisław Komorowski i Andris Berzins zgodzili się w czwartek, że umocnieniu relacji między naszymi krajami może służyć ścisła współpraca w dziedzinie energetyki.

 

Podczas spotkania z mediami w Belwederze obaj prezydenci wyrazili też satysfakcję z czwartkowego przekazania Łotwie przez Polskę dóbr kultury tego kraju.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że pierwsza wizyta Berzinsa w naszym kraju jest kontynuacją bardzo dobrych relacji między naszymi krajami. Wśród obszarów, które służyć mogą umocnieniu tych kontaktów prezydent wymienił m.in. gospodarkę i kwestie związane ze współpracą energetyczną. Zobacz także: Przekazanie dóbr kultury utraconych przez Łotwę Order za rozwój współpracy polsko-łotewskiej

 

Polski prezydent zauważył, że wymiana handlowa między naszymi krajami sięgnęła 1 mld euro w minionym roku. - Z ogromną satysfakcją odnotowałem, że pan prezydent Łotwy będzie wspierał wspólne przedsięwzięcia w obszarze infrastruktury energetycznej, przesyłu gazowego, energii elektrycznej, które mogą dotyczyć nie tylko Polski i Litwy, ale i Łotwy, a być może dalej i Estonii - powiedział prezydent Komorowski.

 

Przypomniał, że polska buduje własny terminal gazowy. - Planujemy pociągnięcie rurociągu gazowego prowadzącego na terytorium Litwy, wydaje się, że absolutnie korzystne jest (...), aby ten system miał swoją kontynuację w kierunku Łotwy - zaznaczył prezydent.

 

Jak mówił, niezwykle ważne z punktu widzenia naszego regionu jest koordynowanie polityki w obszarze bezpieczeństwa.

Z łotewskim prezydentem Bronisław Komorowski rozmawiał też o "podjęciu próby koordynacji stanowisk czterech krajów: Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w kwestiach przygotowań do zajęcia stanowiska na (majowym - PAP) szczycie NATO w Chicago".

Prezydent Komorowski wyraził satysfakcję, że w czwartek nastąpiło przekazanie Łotwie łotewskich dóbr kultury przez polskie ministerstwo kultury. "Chcielibyśmy bardzo, aby było to traktowane (...) również jako gest przyjaźni, gest w kierunku pogłębionej współpracy polsko-łotewskiej" - powiedział.

 

Berzins podkreślał, że Polska i Łotwa mają bardzo zbieżne stanowisko w wielu kwestiach leżących w gestii Unii Europejskiej. "To bez wątpienia pomoże nie tylko nam, ale i rozwojowi całej Unii" - powiedział.

 

Łotewski prezydent zaznaczył, że najważniejszą kwestią, która jest "krwioobiegiem całej UE" jest energetyka. Polską politykę w tej kwestii ocenił jako bardzo dalekowzroczną. "Całkowicie popieramy ją i na pewno będziemy korzystali z tych możliwości, które Polska nam oferuje, jak również będziemy pomagali i wspierali Polskę w tych poczynaniach" - zadeklarował Berzins.

Potwierdził, że dla dalszego dobrego rozwoju naszych relacji przyczyni się zwrot dóbr kultury przez Polskę Łotwie.

 

Polski prezydent na zakończenie spotkania z mediami podziękował Berzinsowi za to, że Łotwa w życzliwy sposób traktuje polską mniejszość w swoim kraju.

 

Łotewski prezydent podziękował z kolei Polakom, którzy są obywatelami Łotwy za wspieranie tego kraju w jego działaniach. "Łotwa jest wielonarodowym państwem" - zaznaczył.(PAP)

 

Poleć znajomemu