Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lutego 2012

Spotkanie prezydenta na temat reformy emerytalnej

Spotkanie prezydenta w sprawie reformy emerytalnej   |   Spotkanie prezydenta w sprawie reformy emerytalnej Spotkanie prezydenta w sprawie reformy emerytalnej Spotkanie prezydenta w sprawie reformy emerytalnej Spotkanie prezydenta w sprawie reformy emerytalnej Briefing prasowy Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ireny Wóycickiej Briefing prasowy Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ireny Wóycickiej Briefing prasowy Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ireny Wóycickiej

Prezydent Bronisław Komorowski, który w środę spotkał się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie przyszłości systemu emerytalnego, przekonywał, że w tym obszarze trzeba szukać porozumienia.

 

- Prezydent wyraził zadowolenie ze spotkania z partiami i zapowiedział dalsze konsultacje - mówiła na biefingu prasowym po zakończeniu spotkania Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka.

 

- Społeczeństwo się starzeje, jesteśmy przed podjęciem decyzji o przyszłości systemu emerytalnego w Polsce – mówił prezydent Bronisław Komorowski otwierając spotkanie.  - Warto spróbować uczynić z tego obszaru - tak ważnego dla polskich obywateli - pole, w którym szukamy porozumienia albo przynajmniej minimum wspólnego poglądu na istotne sprawy, na sprawy ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa emerytalnego Polaków, ważne także z punktu widzenia utrzymania szans na dalszy wzrost gospodarczy w kraju - podkreślił

 

Jak dodał, procesy demograficzne, jak starzenie się społeczeństwa, zachodzą w sposób nieuchronny i w niewielkim stopniu są od nas zależne. - Żyjemy coraz dłużej, ale rodzi się coraz mniej dzieci – wymieniał - o ile w 2010 roku na jednego emeryta przypadały 4 osoby w wieku produkcyjnym, to w roku 2020 będą to już trzy osoby, a w 2035 tylko dwie osoby.

 

 

W ocenie Bronisława Komorowskiego, tak szybka zmiana struktury demograficznej stawia przed całą sceną polityczną wyzwania w zakresie polityki społecznej.


Zaznaczył, że cel spotkania to przedstawienie przez przedstawicieli klubów własnych pomysłów na politykę społeczną, a nie ocena jeszcze nieistniejącego projektu rządowego.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że stoimy przed dylematem, jak przy starzejącym się społeczeństwie uchronić osoby starsze przed ubóstwem, zapewnić im godziwe warunki życia oraz bezpieczeństwo wypłat przyszłych emerytur. Jego zdaniem, duża grupa przyszłych emerytów – w tym ok. 40% kobiet – może otrzymywać w przyszłości świadczenia, które nie pozwolą na utrzymanie. - To wyzwanie powinno nas łączyć w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań – dodał.

 

Bronisław Komorowski zapewnił, że Kancelaria Prezydenta jest otwarta na merytoryczne rozmowy o sprawach najważniejszych.
 

W spotkaniu uczestniczyli również Pierwsza Dama Anna Komorowska, ministrowie w Kancelarii Prezydenta: Irena Wóycicka i Sławomir Rybicki oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
 

W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowie klubów: Rafał Grupiński (PO), Janusz Palikot (Ruch Palikota), Jan Bury (PSL), Leszek Miller (SLD),  Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska). Klub PiS reprezentuje - Józefa Hrynkiewicz.

 

- Prezydent wyraził zadowolenie ze spotkania z partiami - powiedziała po spotkaniu Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka. - Prezydent zapowiedział dalsze konsultacje, które zbliżą różne stanowiska i pomogą znaleźć konsensus w ważnej dla Polaków sprawie – jak zachować odpowiednią wysokość świadczeń emerytalnych i stabilność sytemu emerytalnego w sytuacji starzenia się ludności w Polsce – dodała.  Minister zapewniła, że prezydent będzie wspomagał dyskusję i poszukiwanie dobrych rozwiązań odpowiadających na problemy Polaków i systemu emerytalnego w przyszłości.


Odpowiadając na pytania dotyczące rządowych zapowiedzi podniesienia wieku emerytalnego minister powiedziała, że trudno dyskutować o szczegółach, bo nie ma jeszcze projektu rządowego – zaznaczyła minister Wóycicka. Zwróciła też uwagę na problemy związane z utrzymaniem albo znalezieniem pracy przez osoby starsze. Zobacz także: Prezydent o aktywizacji osób starszych

 

Poleć znajomemu