Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 lutego 2012

Nowe Pomniki Historii

Uroczyste wręczenie przez Prezydenta RP Pomników Historii   |   Uroczyste wręczenie przez Prezydenta RP Pomników Historii Uroczyste wręczenie przez Prezydenta RP Pomników Historii Uroczyste wręczenie przez Prezydenta RP Pomników Historii Uroczyste wręczenie przez Prezydenta RP Pomników Historii

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek rozporządzenia w sprawie uznania nowych obiektów za Pomnik Historii. Spotkanie prezydent rozpoczął od wspomnienia zmarłej w środę Wisławy Szymborskiej.

 

- W takim właśnie gronie osób, ludzi głęboko zatopionych w sprawy kultury polskiej, spotkanie dzisiejsze trzeba zacząć od krótkiej myśli, serdecznej myśli poświęconej pani Wisławie Szymborskiej, która odeszła od nas, która zostawiła jednak tyle dobrego, wspaniałego w obszarze kultury polskiej. Bardzo bym serdecznie prosił o chwilę własnej myśli i modlitwy - powiedział Bronisław Komorowski na początku uroczystości.  Zobacz także: Pożegnanie Wisławy Szymborskiej Prezydent: Będzie nam brakowało Wisławy Szymborskiej

 

Wręczając rozporządzenia w sprawie uznania nowych obiektów za Pomniki Historii, prezydent podkreślał troskę i osiągnięcia, jeśli chodzi o ratowanie, zagospodarowanie zabytków, które stanowią o wartości naszej kultury.  - Sądzę, że możemy z dumą powiedzieć, że uczymy się na nowo łączenia dumy, dbałości o zabytek z jego użytecznością. Na tym polega dzisiaj dbanie o zabytki , że one bardzo często pełnią ważne, nie tylko muzealne role - zaznaczył. 

 

Prezydent podkreślił, że tytuł Pomnik Historii jest wyróżnieniem szczególnym, prestiżowym.  - Mam nadzieję - powiedział Bronisław Komorowski -  że wspólnym wysiłkiem potrafimy znaleźć sposób na zbudowanie trwałego systemu wsparcia finansowego, aby pomoc tym, którzy uzyskują to zaszczytne miano Pomnika Historii.

 

Tytuł Pomnika Historii otrzymało pięć nowych obiektów:

  • Kórnik – zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli,
  • Duszniki Zdrój – młyn papierniczy,
  • Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej,
  • Warszawa – Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya,
  • Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna.

Podczas uroczystości została wyświetlona prezentacja poszczególnych wyróżnionych obiektów.

 

 

Czytaj więcej: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/pomniki-historii/

Poleć znajomemu