Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 stycznia 2012

Spotkanie z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce   |   Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie noworoczne Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych oraz posługujących się językiem regionalnym zamieszkujących Polskę, wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 

Prezydent podkreślił, że mniejszości od wieków tworzą polski krajobraz kulturowy i społeczny. Dodał, że on sam wywodzi się z dalekich kresów wschodnich - "z mozaiki dawnej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, gdzie obok siebie żyły różne narody, religie, kultury i obyczaje i która stanowi dziś ważny punkt odniesienia nie tylko z myślą o przeszłości, ale z myślą o przyszłości".


Jak powiedział, żadna wspólnota nie wymaga, by być jednakowymi. - Wspólnota wymaga poczucia wspólnoty celu, do którego się dąży i umiejętności współdziałania, rozumienia i szanowania innych, którzy w tej wspólnocie funkcjonują - dodał prezydent.


Bronisław Komorowski podkreślił, że wspólnotą, która łączy wszystkich jest ojczyzna, ale najważniejsza jest wspólnota rodzinna, bo - jak ocenił - to w niej kształtuje się zarówno wierność tradycji, zrozumienie i duma z własnej przeszłości i tożsamości, ale też otwartość i potrzeba rozumienia innych.
 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

 

- mniejszości narodowej białoruskiej,
- mniejszości narodowej czeskiej,
- mniejszości etnicznej karaimskiej,
- społeczności kaszubskiej posługującej się językiem regionalnym,
- mniejszości narodowej litewskiej,
- mniejszości etnicznej łemkowskiej,
- mniejszości narodowej niemieckiej,
- mniejszości narodowej ormiańskiej,
- mniejszości etnicznej romskiej,
- mniejszości narodowej rosyjskiej,
- mniejszości narodowej słowackiej,
- mniejszości etnicznej tatarskiej,
- mniejszości narodowej ukraińskiej,
- mniejszości narodowej żydowskiej.

 

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu