Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 stycznia 2012

Prezydent podpisał ustawę o waloryzacji emerytur

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Jednocześnie prezydent podjął decyzję o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją w trybie następczym. 

 

O decyzji prezydenta poinformowała dziennikarzy na konferencji prasowej minister Irena Wóycicka.

 

 

Prezydent podziela intencje, które przyświecają waloryzacji kwotowej w 2012 r. – czyli wolę poprawy sytuacji najmniej zamożnych emerytów i rencistów. Jednak głosy od  osób, które mogą stracić na tej waloryzacji, a dotyczące aspektów konstytucyjności tej ustawy sprawiły, że prezydent podjął decyzję o skierowaniu tej ustawy do kontroli przez Trybunał Konstytucyjny w trybie następczym.

O podpisaniu ustawy zadecydowały szczególne okoliczności związane z chęcią wsparcia najmniej zamożnych emerytów i rencistów, z kryzysem i sytuacją finansów publicznych oraz bardzo bliskim obowiązkowym terminem wprowadzenia waloryzacji.

Ustawa wprowadzająca waloryzację kwotową ma doraźny charakter i chociaż poprawi sytuację emerytów i rencistów otrzymujących niskie świadczenia, to nie jest rozwiązaniem systemowym – takim, które dałoby jasną perspektywę długofalowej poprawy sytuacji najuboższych emerytów i rencistów.

Stabilność systemu emerytalno-rentowego jest wysoką wartością, którą należy chronić, dlatego prezydent oczekuje, że rząd przedstawi systemowe rozwiązania dotyczące waloryzacji emerytur i rent, które zapewnią ochronę świadczeń przed spadkiem ich realnej wartości, poprawiając jednocześnie sytuację najmniej zamożnych emerytów i rencistów.
 

Poleć znajomemu