Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 stycznia 2012

Przedstawiciele różnych wyznań w Pałacu Prezydenckim

Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim   |   Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim Przedstawiciele różnych religii w Pałacu Prezydenckim

Polska jest wspólnotą skupiającą ludzi bardzo różnych pod względem języka czy kultury, a także wyznań - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas noworocznego spotkania z przedstawicielami chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.


- Wspólnota nie wymaga jednorodności. Wspólnota nie wymaga tego, żeby wszyscy uczestniczący w tej wspólnocie byli tacy sami, lecz odwrotnie dobra wspólnota, to taka, która potrafi ogarnąć, przytulić, docenić i wydobyć także wszystko co dobre właśnie z różnic, z tego, co ludzi różni pod różnymi względami - mówił Bronisław Komorowski do uczestników noworocznego spotkania w Pałacu Prezydenckim.


Prezydent podkreślił, że dobra wspólnota, to taka, która ma "fundament wartości". "Dlatego jestem głęboko przekonany, że przy wszystkich różnicach, które są widoczne, także nawet w wymiarze strojów noszonych przez duchownych poszczególnych wyznań i religii, to ta wspólnota, którą goszczę, jest wspólnotą ludzi wiary. Jest wspólnotą ludzi, którzy mają silną motywację do myślenia o sobie, o innych, o świecie i ojczyźnie w kategoriach optymizmu wiary, że świat idzie ku lepszemu, którzy mają w sobie ten mocny fundament wiary" - mówił Bronisław Komorowski.


Dodał, że wspólnota tak zbudowana, zawierająca w sobie ogromne różnorodności, to z jednej strony przypomnienie wielkiej historii RP wielu narodów, a z drugiej jest wyzwaniem skierowanym ku przyszłości, bo "ciągle musimy się uczyć, ciągle musimy wykazywać energię w pracy na rzecz przyszłości, w której właśnie wspólnota jest budowana na poszanowaniu różnorodności".


Prezydent życzył uczestnikom spotkania, aby w duchu poczucia wspólnoty razem rozwiązywać wszystkie problemy, które są naszym codziennym udziałem, zarówno w wymiarze wspólnoty państwowej jak i wspólnoty religijnej, a także w wymiarze wspólnoty każdej rodziny, każdej społeczności lokalnej. - Życzę, abyśmy potrafili rozwiązywać wszystkie nasze codzienne kłopoty w duchu wspólnoty i w duchu szacunku wzajemnego - powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

W spotkaniu uczestniczyli zwierzchnicy lub przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła Zielonoświątkowego w RP i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP, a także przedstawiciele Kościoła Rzymsko-Katolickiego pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza oraz przedstawiciele wspólnoty żydowskiej wraz z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i wspólnoty muzułmańskiej na czele z Muftim Tomaszem Miśkiewiczem. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu