Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 grudnia 2011

Uroczystość zapalenia świec chanukowych

Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Belwederze   |   Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Belwederze Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Belwederze Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Belwederze Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Belwederze

W piątek w Belwederze zapalono świece z okazji żydowskiego święta Chanuka. W uroczystości udział wzięli Pierwsza Dama Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz ministrowie KPRP, a także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlcik.


Świece chanukowe zapaliła Anna Komorowska. Gości w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego powitał szef jego kancelarii.


- Chanuka w Belwederze to znak, że w wolnej Polsce jest miejsce absolutnie dla nas wszystkich, że jest miejsce do wspólnego świętowania - powiedział minister Jacek Michałowski.


Jak podkreślił, Chanuka upamiętania ludzki heroizm, ale jest też okazją do wspólnego przeżywania radości. Zaznaczył, że w tym roku ta radość jest tym większa, że tegoroczne obchody Chanuki zbiegają się z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. Podkreślił, że judaizm i chrześcijaństwo podzielają wspólne wartości, korzenie i historię.


- Polska się zmienia. Zmieniają się też relacje pomiędzy Polakami a Żydami, zmieniają się na o wiele lepsze, zmienia się to radykalnie – powiedział szef KPRP. Jak dodał, Żydzi z całego świata coraz chętnie przyjeżdżają do naszego kraju.


Według niego dowodem na to były dwa wydarzenia: Światowy Zjazd Ocalonych, który odbył się latem w Warszawie oraz XXVII Zjazd Konferencji Rabinów Europejskich. Zaznaczył, że w oba te wydarzenia zaangażowała się także Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

W tym roku Chanuka przypada od 20 do 27 grudnia. Podczas trwającego osiem dni święta każdego dnia na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu