Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 grudnia 2011

Spotkanie z uczestnikami plenerowej gry o PRL

Spotkanie prezydenta z uczestnikami plenerowej gry o PRL   |   Spotkanie prezydenta z uczestnikami plenerowej gry o PRL Spotkanie prezydenta z uczestnikami plenerowej gry o PRL Spotkanie prezydenta z uczestnikami plenerowej gry o PRL Spotkanie prezydenta z uczestnikami plenerowej gry o PRL

Stan wojenny to były dramatyczne wydarzenia, o których trzeba pamiętać i uczyć się, a uczyć się można także przez grę i zabawę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski licealistom, z którymi zagrał w grę edukacyjną przybliżającą realia życia w PRL-u.

We wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, prezydent spotkał się z uczniami warszawskiego XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Parku Kazimierzowskim, gdzie znajduje się specjalna plansza do gry plenerowej "Segment, czyli PRL dla początkujących". Gra ta ma przybliżać młodym ludziom rzeczywistość PRL-u oraz poszerzać wiedzę o najnowszej historii Polski, w tym historię Solidarności.

- Życie nie jest grą i grą nie był stan wojenny. To były dramatyczne wydarzenia, które załamały polskie nadzieje na wolność, na lepszy świat, na lepszą ojczyznę - powiedział prezydent. Zaznaczył, że stan wojenny to wydarzenie, o którym trzeba pamiętać i uczyć się. - Można uczyć się, utrwalać wiedzę o przeszłości także poprzez grę, poprzez zabawę - dodał.

Odnosząc się do samej gry "Segment", zaznaczył, że to gra ucząca nas o naszym własnym losie. Podziękował radnej warszawskiej, aktorce Annie Nehrebeckiej i jej mężowi - byłemu ambasadorowi Iwo Byczewskiemu - za to, że opowiedzieli mu o istnieniu miejsca, gdzie można zagrać w tę grę w Warszawie.

Podczas gry gracze poruszają się po dwóch kwadratach, w których jeden wpisany jest w drugi, symbolizujących oficjalny świat PRL-u oraz sferę nieoficjalną, podziemną. O tym, o ile pól gracze przesuwają się podczas gry po planszy, decyduje rzut kostką do gry. Gracz wykonuje polecenie opisane na polu, na którym się znalazł.

Prezydent rzucił kostką do gry dla jednego z uczniowskich zespołów. Wyrzucił trzy oczka. W ten sposób drużyna Jaśka przesunęła się na pole, gdzie umieszczone było polecenie: "Zostałeś zatrzymany przez MO. Jeżeli nie jesteś członkiem PZPR, idziesz do aresztu". - Pamiętajcie, że to się dobrze kończy - zwrócił się z uśmiecham do drużyny Bronisław Komorowski.

Żegnając się z uczniami, prezydent zaprosił wszystkich uczestników gry na wuzetkę, jak zaznaczył - jego zdaniem - najbardziej warszawskie ciastko. Wcześniej powiedział, że warto było przeżyć rzeczy trudne i bolesne, by doczekać tak wielkiego momentu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. (PAP)
 

Poleć znajomemu