Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 listopada 2011

Prezydent na expose premiera w Sejmie

Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie   |   Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na expose premiera w Sejmie

- To było mocne expose, odważne, zapowiadające głębokie reformy – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w Sejmie wysłuchał programu działań rządu, przedstawionego przez premiera Donalda Tuska. Zobacz także: Prezydent powołał rząd Donalda Tuska Prezydent: Sukcesy rządu, to sukcesy społeczeństwa


- To było bardzo mocne expose. Mocne, nie tylko jeśli chodzi o formę wygłoszenia, ale mocne jeśli chodzi o zawarte w nim treści. Jednoznaczne, opowiadające się za głębokimi reformami, które są jedyną szansę na skuteczną obronę Polski przed kryzysem europejskim – powiedział prezydent.

 

Dodał, że to jedyna szansa na utrzymanie wzrostu gospodarczego, a to się przekłada na kondycję finansową każdego obywatela.


- To było wystąpienie mocne także jednoznacznością w kwestii reform systemu emerytalnego, a więc odważne i takie, które budzi zaufanie co do intencji – mówił prezydent dziennikarzom w Sejmie. Według niego, nie wszyscy potrafili przez wiele lat mówić Polakom, że nieuchronne są decyzje zmieniające system emerytalny, który był tworzony w innych warunkach demograficznych.


 

Prezydent podkreślił, że dziś sytuacja zmieniła się w sposób zasadniczy i musimy ratować dobrą perspektywę, także polegającą na poprawie systemu emerytalnego poprzez nie zawsze popularne decyzje.


- To były ważne słowa, zobowiązujące i – w moim przekonaniu – uczciwe, bo pokazujące obie strony medalu – mówi dziennikarzom Bronisław Komorowski. - Z jednej strony potrzebę ochrony uboższej części społeczeństwa, a drugiej - konieczność ograniczenia niesprawiedliwych często przywilejów. Z jednej strony pokazujące konieczność wydłużania lat pracy, a z drugiej – otwierające perspektywę na wyższe emerytury w przyszłości – dodał .

 

W opinii Bronisława Komorowskiego, jeśli nie zmienimy naszego systemu, to prędzej czy później obecny system doprowadzi do nędzy emerytur więc trzeba na to patrzeć, jak na trudną reformę i absolutnie konieczną.  

 

Zdaniem prezydenta, expose było mocne także ze względu na jednoznaczne opowiedzenie się za współpracą i zgodą pomiędzy najważniejszymi organami władzy państwowej. - Mogę powiedzieć, że czuję w tym echo hasła: „Zgoda buduje”. A dziś bym powiedział: zgoda także reformuje, zgoda może reformować w sposób odważny i mądry i takiej zgody Polsce potrzeba – zaznaczył.

 

- Oceniam to expose jako otwierające daleko idące ważne perspektywy dla Polski – powiedział prezydent -  osadzone w strategii budowy silnej pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej, szczególnie w ramach UE, poprzez obronę polskiego wzrostu gospodarczego, poprzez odważne reformowanie. Zaznaczył, że ocenia wystąpienie premiera jako zobowiązujące do współpracy we wspólnym reformowaniu kraju.

 

Dodał, że wystąpienie premiera uzupełnia się dużej mierze z jego wystąpieniem na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu. Zobacz także: Prezydent o wyzwaniach stojących przed Polską

 

Poleć znajomemu