Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 listopada 2011

Prezydent RP przedłużył udział PKW w operacji na Bałkanach

W czwartek 17 listopada Prezydent RP Bronisław Komorowski przedłużył do 18 listopada 2012 r. okres użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW), biorącego udział w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.


PKW wchodzi w skład Sił Unii Europejskiej (EUFOR) prowadzących operację pk. ALTHEA na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB), zapoczątkowanego rezolucją RB nr 1551 z 9 lipca 2004 r., a przedłużonego po raz kolejny 16 listopada br. jednogłośnie przyjętą rezolucją RB 2019 (2011). Zakłada ona, że międzynarodowe siły EUFOR ALTHEA będą nadal odgrywać główną rolę stabilizacyjną w Bośni i Hercegowinie, zapewniając bezpieczeństwo ludności oraz wypełniając zadania określone w porozumieniach z Dayton z 1995 r.


Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, PKW ma liczyć do 50 żołnierzy i pracowników wojska. Będzie działał na obszarze Bośni i Hercegowiny, ale może również zostać użyty w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. W związku ze stopniową zmianą charakteru misji ze stabilizacyjnej na doradczo-szkoleniową, głównym zadaniem PKW będzie szkolenie i pomoc w budowie zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. W skład PKW wejdą cztery Mobilne Zespoły Szkoleniowe (Mobile Training Teams, MTT) oraz 2 Zespoły Łącznikowo-Obserwacyjne.


Misja Unii Europejskiej, rozpoczęta w grudniu 2004 r., zastąpiła wcześniejszą operację sił stabilizacyjnych Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO SFOR).
 

Poleć znajomemu