Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 października 2011

Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie

Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie   |   Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie

Prezydent wręczył w środę odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie oraz wręczył nominacje profesorskie.

 

Zobacz także: Lista odznaczonych pracowników naukowych Prezydent wręczył nominacje 71 profesorom

 

Prezydent wskazywał na wyzwania, jakie stoją przed polskim szkolnictwem wyższym.

- Nazwałbym to obowiązkiem szukania możliwości przyspieszenia rozwoju i uzyskania realnych zdolności skutecznego konkurowania w obliczu nowych wyzwań - mówił w czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zaznaczył, że te nowe wyzwania dla szkół wyższych to m.in. procesy demograficzne, które będą zmuszały uczelnie i instytucje naukowe do konkurowania o studenta.

 

- Wielkim wyzwaniem jest też otwartość na Europę i świat – ocenił prezydent. Wskazał, że np. w systemie niemieckim 30 % stanowią studenci cudzoziemcy.

Wśród wyzwań Bronisław Komorowski wymienił także potrzebę innowacyjności w gospodarce i w każdym obszarze funkcjonowania życia społecznego, bo to wymóg sprostania konkurencji w wymiarze globalnym.
 

Jednocześnie prezydent podkreślił, że jednym z elementów wyznaczających istnienie realnych szans na skuteczną konkurencję jest materiał ludzki. - To ludzie tworzą klimat, tworzą aspiracje i tworzą podstawy do tego, aby skutecznie konkurować z innymi w Europie i świecie. Nic nie zastąpi relacji mistrz-uczeń, nic nie zastąpi autorytetu, tradycji uniwersyteckich, nic nie zastąpi osobistego doświadczenia życiowego i naukowego konkretnych ludzi, a przede wszystkim nic nie zastąpi w tej roli profesorów – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Gratulując odznaczonym i nominowanych życzył, żeby wspólnym wysiłkiem udało się polską naukę wprowadzać w coraz większym zakresie w koleiny nie tylko nowoczesności, ale także zdolności do skutecznego konkurowania.
 

Równocześnie do tych wielki osiągnięć polskiej nauki prezydent zaliczył ogromny skok w ciągu tych 20 lat naszej demokracji, jeśli chodzi o poziom naszej skolaryzacji, liczbę osób zdobywających wyższe wykształcenie, ale też stałe zwiększanie nakładów finansowych, co oznacza, że mamy szansę gonienia świata, który się inaczej rozwijał, czasami świata zamożniejszego.
 

Poleć znajomemu