Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 29 września 2011

Rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy   |   Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił, że Polska niezmiennie będzie wspierała aspiracje europejskie Ukrainy, naszego najważniejszego sąsiada. Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w czwartek w Warszawie, w związku ze Szczytem Partnerstwa Wschodniego.

  

Zdaniem polskiego prezydenta, spotkanie to dobra okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć na drodze Ukrainy ku strukturom zachodnioeuropejskim. - Chciałbym pogratulować osiągnięć, jakie widać po już gotowej prawie do podpisania umowie o strefie wolnego handlu z udziałem Ukrainy - poiwiedział. Zaznaczył, że to bardzo ważny krok w dobrą stronę.

 

- Ale - jak podkreślił Bronisław Komorowski - przed Ukrainą, a także przed Polską, która wspiera aspiracje ukraińskie, jest jeszcze wynegocjowanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.  - Czeka nas trudny proces z ratyfikacją podpisanych umów w momencie zakończenia negocjacji - dodał.


Polski prezydent pogratulował sukcesów Wiktorowi Janukowyczowi i Ukrainie. - Życzę dalszych sukcesów, a te sukcesy będą sukcesami Ukrainy, a także Polski i jestem przekonany, że również całej Europy – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 


Wiktor Janukowycz mówił, że obaj politycy rozmawiali o wsparciu europejskich aspiracji Ukrainy przez Polskę w okresie jej prezydencji w Radzie UE, relacjach dwustronnych, w tym o współpracy gospodarczej. Zaznaczył, że Ukraina chce jak najlepiej przygotować się do podpisania umowy o strefie wolnego handlu, która będzie sprzyjała przepływowi kapitału, siły roboczej, towarów.


Prezydent Ukrainy zaprosił polskiego prezydenta i premiera na inaugurację Stadionu Olimpijskiego w Kijowie, na którym ma się odbyć mecz finałowy EURO 2012. Dziękując za zaproszenie, Bronisław Komorowski powiedział: To niewątpliwie jest taka propozycja, która może poświadczyć o tym, że piłka nożna może mieć istotny wpływ na bieg wydarzeń czysto politycznych.
 

Zobacz także: Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Poleć znajomemu