Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 września 2011

Prezydent na prezentacji obrazu Rembrandta

Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta   |   Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta Prezydent na spotkaniu z okazji ekspozycji obrazu Rembrandta

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką wzięli udział w prezentacji obrazu Rembrandta, która odbyła się w poniedziałek w Łazienkach Królewskich. Dzieło dołączyło do obrazów z kolekcji króla Stanisława Augusta, pokazywanych na wystawie "Rembrandt i inni".


- Ta wystawa, która jest tak chętnie dziś oglądana, może być źródłem różnorakich refleksji nad tym, co wspaniałego mamy dzisiaj do zaoferowania, ale niewątpliwie prowadzi do bardzo smutnych konstatacji, jak wiele utraciliśmy, jak wiele zostało rozproszone i jak niewiele zostało z tego dorobku króla-mecenasa, który próbował stworzyć w Warszawie takie szczególne miejsce dumy i uczestnictwa Polski w kulturze europejskiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na prezentacji obrazu "Dziewczyna w ramie" Rembrandta van Rijna w Łazienkach Królewskich.


Według prezydenta, wyrównać straty może działalność mecenasów, którzy będą - podobnie jak Stanisław August Poniatowski - sprawować opieką nad polską sztuką i kulturą. Bronisław Komorowski podziękował spółkom PZU i Enea - nowym mecenasom Łazienek Królewskich w Warszawie. Podczas poniedziałkowej uroczystości ich przedstawiciele podpisali z dyrekcją Łazienek porozumienia o objęciu placówki ich mecenatem.


Ekspozycja "Rembrandt i inni", na której zgromadzono ponad 150 obrazów z kolekcji ostatniego króla Polski, jest prezentowana w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich od 19 lipca. Jak poinformował dyrektor Łazienek Tadeusz Zielniewicz, do tej pory wystawę obejrzało ponad 28 tys. osób. (PAP)
 

Poleć znajomemu