Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 września 2011

Prezydent: 17 września to nasze wspólne zobowiązanie

Prezydent na otwarciu wystawy   |   Prezydent na otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." Prezydent na otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." Prezydent na otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." Prezydent na otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." Prezydent na otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..."

To nasze wspólne zobowiązanie i nasz wspólny obowiązek: dbanie o to, aby treść związana z datą 17 września 1939 r. trwała nie tylko w pamięci, ale także oddziaływała na nasze działania współczesne - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski.
Zobacz także: Wystąpienie prezydenta w 72. rocznicę napaści ZSRR na Polskę "Hołd tym, których jedyną winą było, że byli Polakami"
Prezydent podkreślił, że przypadająca w sobotę 72. rocznica napaści ZSRR na Polskę jest dobrym momentem, aby dokonać podsumowania, jak wiele udało się w wolnej Polsce uczynić w zakresie uczczenia symbolicznej daty 17 września.

- Dziś na samym początku były działania, myśli, dążenia przeniesione jeszcze z czasu trudnej walki o wolność Polski, o niepodległość, czego symbolem może być i Łączka Katyńska, która przecież pamiętała dramatycznie trudne, czasami zupełnie osamotnione działanie na rzecz utrzymania pamięci o zbrodni katyńskiej. Przykładem może być także i piękny pomnik 17 września czasami zwany pomnikiem pomordowanych na Wschodzie - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślił, że projekt pomnika pomordowanych na Wschodzie zrodził się w środowisku ludzi zaangażowanych w walkę z szeroko pojętego obozu solidarnościowego. - Miałem również honor i w tych działaniach uczestniczyć - zaznaczył prezydent.

 

- Udało się nie tylko uratować polską pamięć i uczcić ważne dla Polaków wydarzenia, ale także pamięć o Katyniu przenieść dalej, do innych krajów, także na Wschód, do Rosji - mówił Bronisław Komorowski.

- Wszyscy byśmy chcieli, aby nasza pamięć o 17 września, w tym także o zbrodni katyńskiej i innych bolesnych doświadczeniach ze wschodnim sąsiadem, zaowocowała postępem procesu odcinania się nowej Europy, także Europy Wschodniej, od złej tradycji systemu stalinowskiego, systemu komunistycznego - powiedział Bronisław Komorowski, nawiązując do przypadającej w sobotę 72. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

Prezydent poinformował podczas sobotniej uroczystości, że w wyniku rozmów ze stroną ukraińską i rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu architektonicznego na czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej w Bykowni pod Kijowem jest prosta droga do wmurowania kamienia węgielnego pod ten cmentarz. - Jestem pewien, że znajdzie w nim wyraz (...) nie tylko prawda o polskich stratach, o polskim bólu, ale także prawda o tym, że system komunistyczny, system stalinowski był systemem zniewolenia wielu narodów, że zadał ból i cierpienia wielu narodom, także narodowi rosyjskiemu i ukraińskiemu - zapewnił.

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sobotę w otwarciu wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." prezentującej tragiczne losy ofiar zbrodni katyńskich i ich rodzin. Ekspozycja ta po raz pierwszy przybliżyć ma kształt powstającego w kaponierze Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu