Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 września 2011

Przesłanie prezydenta z okazji 20. rocznicy utworzenia Trójkąta Weimarskiego

Dialog polsko-niemiecko-francuski jest ważnym czynnikiem kształtowania debaty, która powinna przynieść - podkreślił prezydent w przesłaniu z okazji 20. rocznicy utworzenia Trójkąta Weimarskiego.

 

Przesłanie Prezydenta odczytał szef BBN minister Stanisław Koziej podczas odbywającej się w Belwederze konferencji pt. „Trójkąt Weimarski wobec wyzwań przyszłości: Europejska Polityka Sąsiedztwa oraz Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE”.

 

 

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:
 

Szanowni Państwo!
Chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom międzynarodowej konferencji „Trójkąt Weimarski wobec wyzwań przyszłości: Europejska Polityka Sąsiedztwa oraz Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE”. Cieszę się, że możemy podejmować w Warszawie tak znakomite, międzynarodowe grono ekspertów od spraw zagranicznych. To istotne, że w czasie, gdy Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, odbywa się w Warszawie tak potrzebna debata, podkreślająca rolę Trójkąta Weimarskiego i wskazująca na wyzwania, jakie rysują się obecnie przed współpracą w jego ramach.
 

Minęło właśnie dwadzieścia lat od powstania Trójkąta Weimarskiego. W 1991 roku, na pierwszym szczycie polsko-niemiecko-francuskim, spotkali się w Weimarze ministrowie spraw zagranicznych naszych trzech państw. Z okazji dwudziestej rocznicy tego wydarzenia chciałbym złożyć osobiste podziękowania dla Panów Ministrów Hansa Dietricha-Genschera i Rolanda Dumasa, jak również dla wszystkich naszych przyjaciół. Dziękujemy za ważny gest polityczny wykonany wówczas wobec wolnej Polski, kształtującej na nowo swoją pozycję na arenie europejskiej. Szczególną wdzięczność winni jesteśmy zmarłemu w ubiegłym roku Panu Ministrowi Krzysztofowi Skubiszewskiemu. Jako szef polskiej dyplomacji i jeden z głównych twórców polityki zagranicznej suwerennej Rzeczypospolitej był współarchitektem Trójkąta Weimarskiego. To forum dialogu i współdziałania Polski, Niemiec i Francji, szybko okazało się czymś więcej niż tylko strukturą pozwalającą naszemu państwu włączyć się w debatę dotyczącą przyszłości polityki europejskiej.
 

Polska jest dziś aktywnym członkiem Unii Europejskiej. Partnerstwo Wschodnie czy Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE to niektóre z obszarów, w których inicjatywa i doświadczenie Polski przynoszą rezultaty cenne dla wszystkich. Mamy ambicje, aby podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE zarysować nowe horyzonty działań, także w tych dziedzinach. Cieszę się, że tym wyzwaniom poświęcona jest dzisiejsza konferencja i że polskie dążenia spotykają się z żywym odzewem ze strony naszych partnerów. Dialog polsko-niemiecko-francuski jest ważnym czynnikiem kształtowania debaty, która powinna przynieść Europie jeszcze więcej bezpieczeństwa, zaufania, demokracji i współpracy.
 

Raz jeszcze chcę wyrazić satysfakcję z możliwości szerszej refleksji jaką daje dzisiejsza konferencja. Na ręce Pana Ministra Władysława Bartoszewskiego składam wyrazy uznania dla inicjatorów i organizatorów tej debaty. Wszystkim Państwu, zgromadzonym w Belwederze, życzę owocnych obrad.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

 

Poleć znajomemu