Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 sierpnia 2011

Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak”

Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak”   |   Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak” Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak” Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak” Prezydent otworzył wystawę „21 x Tak”

- Solidarność jest sztandarem wolnej Polski rozpoznawalnym na całym świecie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia w Warszawie wystawy "21 x TAK". Ekspozycja prezentuje tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. stoczniowców.


- Te wspaniałe tablice są ważną pamiątką dla całej Polski. Warto je obejrzeć i warto je przeżyć - powiedział w środę prezydent, który wystawę "21 x TAK" otworzył w warszawskiej Galerii Kordegarda z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Warto pamiętać, że za tym stoi chluba i duma Polski z całej Solidarności, która jest do dzisiejszego dnia sztandarem, rozpoznawalnym na całym świecie, wolnej Polski - podkreślił Bronisław Komorowski.


Według prezydenta, Porozumienia Sierpniowe powinny oddziaływać na polski styl uprawiania polityki. - Mam nadzieję, że wróci dobra tradycja, że więcej jest zdolności do porozumiewania się, a nie do rozwiązań siłowych czy bezwzględnej walki na wyniszczenie - powiedział prezydent.


 

Zaznaczył też, że data Porozumień Sierpniowych zawartych w Gdańsku jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. - To data przypominająca moment powstania i zwycięstwa Solidarności - mówił prezydent Komorowski, podkreślając jednocześnie, że porozumienie zawarte między władzami PRL a opozycją zostało złamane przez stan wojenny. Ocenił jednak, że Solidarność z 1980 r., mimo stanu wojennego, miała istotny wpływ na późniejsze losy Polski.


Wystawa "21 x TAK" prezentuje oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tablice znajdują się na co dzień w zasobach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ekspozycja w Warszawie prezentuje również zdjęcia archiwalne z sierpnia 1980 r.


Tablice z 21 postulatami strajkowymi w 2003 r. zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata" jako jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku oraz świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw ówczesnego bloku komunistycznego. Postulaty zostały spisane ołówkiem i czerwoną olejną farbą na dwóch płytach ze sklejki. Spisali je w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. działacze Ruchu Młodej Polski - Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.


Rybickiego w swym wystąpieniu wspominał prezydent Komorowski. - Jest nam go do dzisiejszego dnia bardzo, bardzo brak - powiedział, dodając, że Rybicki zginął służąc do końca Polsce.


Wystawa, którą otworzył prezydent Komorowski, będzie otwarta do 4 września. W jej zorganizowaniu pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu